لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

وزیر اطلاعات ایران: توافق هسته‌ای نمی‌شد، غنی سازی ایران تعطیل می‌شد


نگاهی به مرکز «یَد وَ شَم» برای یادبود قربانیان هولوکاست - در این بنا عکس و مشخصات تک تک قربانیان یهودی که توسط آلمان نازی کشته شدند، آمده است.
نگاهی به مرکز «یَد وَ شَم» برای یادبود قربانیان هولوکاست - در این بنا عکس و مشخصات تک تک قربانیان یهودی که توسط آلمان نازی کشته شدند، آمده است.

در حالیکه رهبر جمهوری اسلامی در اوج تحریم ها هدف از برنامه هسته‌ای ایران را رسیدن به خودکفایی در این زمینه عنوان کرده بود، وزیر اطلاعات ایران اعلام کرد که اگر تحریم‌ها ادامه می یافت چرخش سانتریفیوژهای ایران متوقف می‌شد.

محمود علوی چهارشنبه شب ۲۵ اسفند در یک برنامه تلویزیونی در توضیح دستاوردهای توافق هسته‌ای و برجام برای جمهوری اسلامی گفت: «اگر توافق هسته‌ای به سرانجام نمی‌رسید با پایان یافتن ۵۰ تن کیک زرد ذخیره، همه تأسیسات تعطیل می‌شد زیرا سانتریفیوژها قادر به کار نبودند.»

در سوی دیگر، مخالفان توافق هسته‌ای در آمریکا به دلیل اینکه این توافق اجازه حفظ و تداوم برنامه‌ هسته‌ای ایران را می‌دهد، انتقاد کرده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دوران تبلیغات انتخاباتی خود بارها توافق هسته‌ای با ایران را یک توافق ضعیف خواند. او دولت آقای اوباما را سرزنش کرد که با توافق هسته‌ای به ایران اجازه داد برنامه هسته‌ای خود را حفظ کند و امکان رفتن به سوی سلاح هسته‌ای را داشته باشد.

آقای ترامپ پس از آغاز به کار خود در کاخ سفید، هنگامی که ایران دست به آزمایش‌های موشکی جدید زد، به جمهوری اسلامی هشدار داد که اگر چه باراک اوباما با آنها مهربان بود اما او مهربان نخواهد بود.

۵۰ تن کیک زرد

وزیر اطلاعات ایران با اشاره به اینکه تمام کیک زرد ایران از محموله ۵۵۰ تنی خریداری شده پیش از انقلاب باقی مانده بود، گفت که تا ابتدای دولت آقای روحانی ۵۰ تن کیک زرد مانده بود که مصرف سه ماه تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم اصفهان بود.

وزیر اطلاعات ایران گفت که دور زدن تحریم برای تهیه کیک زرد در دولت‌ پیشین به جایی نرسید و چندین مورد هم که قرار بود بارگیری کنند در هنگام بارگیری لو رفت. در حالیکه به گفته آقای علوی از زمان اجرای برجام جمهوری اسلامی موفق به خرید ۳۴۰ تن کیک زرد شده است.

او تاکید کرد که اگر این توافق هسته‌ای انجام نشده بود با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا این توافق انجام نمی‌شد.

این سخنان وزیر اطلاعات ایران در حالیست که آیت الله خامنه‌ای در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی حتی با وجود تحریم‌ها برنامه هسته‌ای خود را برای رسیدن به خودکفایی در این صنعت ادامه می‌دهد.

مقامات دولت آقای احمدی نژاد نیز اعلام کرده بودند که مراکز جدیدی برای تولید کیک زرد راه اندازی کرده اند.

XS
SM
MD
LG