لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

آیا موفقیت موشک دور برد کره شمالی به ایران کمک خواهد کرد؟


یادداشتی از یوناح جرمی باب در جروسلم پست

کره شمالی دوشنبه با موفقیت یک موشک بالیستیک بین قاره ای را آزمایش کرد. اگر کره شمالی این فناوری را به ایران منتقل کند چه خواهد شد؟

مقام های پیشین آمریکایی و اسراییلی در تحلیل هایی درباره انتقال عظیم فناوری و دانش هسته ای بین کره شمالی و ایران نوشته اند.

کره شمالی برای قراردادن کلاهک اتمی بر روی موشک تا سال ۲۰۲۰ به زمان نیاز دارد.

ایران سال ها است موشک هایی در اختیار دارد که می توانند اسراییل را هدف بگیرند. اگر پیونگ یانگ فناوری نصب کلاهک بر روی موشک را به تهران منتقل کند یکی از بزرگترین موانع جمهوری اسلامی در آزمایش موشک هسته ای برداشته خواهد شد.

تنها کاری که آن زمان لازم است ایران انجام بدهد از سر گیری دوباره غنی سازی اورانیوم است. با فرض این که بر مبنای برجام ایران سانتریفیوژهایش را بهبود بخشیده باشد بعضی می گویند زمان گریز ایران به چند ماه یا شاید چند هفته تقلیل خواهد یافت.

ایران بدون سانتریفیوژهای پیشرفته یک سال زمان لازم دارد تا اورانیوم لازم برای یک بمب اتمی را تهیه و از خطر نقض توافق هسته ای پرهیز کند.

کره شمالی ممکن است تصمیم بگیرد فناوری نصب کلاهک اتمی بر موشک بین قاره ای را به ایران منتقل نکند. ولی اگر چنین کند چه خواهد شد؟

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG