لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

پایان نشست کمیسیون برجام؛ عراقچی خبر وال استریت جورنال را تکذیب کرد


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران ضمن تکذیب خبر روزنامه وال استریت جورنال درباره موافقت ایران با کاهش ذخیره اورانیوم، اعلام کرد که جمهوری اسلامی با پاکسازی رسوبات اورانیوم در تاسیسات نطنز موافقت کرده است.

وال استریت جورنال در پی نشست مشترک ایران و ۱+۵ در وین نوشت که ایران به طور داوطلبانه با کاهش ذخیره اورانیوم غنی شده خود به کمتر از ۲۰۰ کیلوگرم موافقت کرده است.

این در حالیست که آقای عراقچی که نماینده ایران در کمیسیون مشترک نظارت بر برجام و سرپرست هیات اعزامی ایران به وین است روز سه شنبه شب ۲۱ دیماه در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا این خبر را تکذیب کرد.

او گفت که گفت: کمیسیون مشترک برجام در پایان جلسه روز سه‌شنبه در وین با پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی سازی نظنز موافقت کرد.

به گفته آقای عراقچی، بر اساس این طرح کلیه رسوبات مواد غنی شده که از لوله‌ها بیرون آورده می‌شوند از شمول ٣٠٠ کیلو ذخایر مواد غنی شده ایران خارج شده و بدین ترتیب ایران قادر خواهد بود مواد بیشتری را غنی سازی کند.

آقای عراقچی این طرح را پیشنهاد ایران عنوان کرد در حالی که وال استریت جورنال آن را طرح آمریکا اعلام کرد.

جلسه کمیسیون برجام در وین بیش از سه ساعت طول کشید. خبرگزاری ایرنا نوشت که نمایندگان ایران به تمدید تحریم‌های ایران اعتراض کردند و نمایندگان ایالات متحده نیز اعلام کردند که با اقدامات دولت آمریکا، قانون تحریم های ۱۰ ساله ایران (ایسا) بر اجرای برجام اثر نمی‌گذارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG