لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

گردهمایی ایرانیان در هاروارد؛ تریتا پارسی: تحریم‌ها کامل لغو نشود، وضعیت اقتصادی ایران بهتر نمی شود


تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکایی
تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکایی

تریتا پارسی٬ رئیس "شورای ملی ایرانیان آمریکا" می گوید اگر همه تحریم‌ها علیه ایران در چند ماه باقیمانده از دولت باراک اوباما برداشته نشود٬ وضعیت اقتصاد ایران آن طور که مردم انتظار دارند بهبود نخواهد یافت.

آقای پارسی در حاشیه گردهمایی هفته ایرانیان هاروارد، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که با وجود تایید اجرای تعهدات ایران در قالب اجرای توافق اتمی٬ سه عامل می‌تواند اجرای این توافق را تهدید کند. او گفت: "به نظر من بزرگترین تهدید، سیاست داخلی آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که می‌تواند مشکل بزرگی در ادامه اجرای توافق اتمی ایجاد کند. خیلی از بانک‌ها و شرکت‌ها نگران هستند که هر تحریمی که تابه حال برداشته شده با انتخاب تد کروز و یا دونالد ترامپ به ریاست جمهوری دوباره برگردد."

به گفته تریتا پارسی چون تحریم‌ها به طور کامل برداشته نشده بانک‌ها وشرکت‌‌های بیمه اعتماد ندارند تا دوباره با ایران تجارت کنند.

رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا گفت: "خیلی از شرکت‌های اروپایی زیر فشار عربستان و دیگر کشورها هستند و به آنها گفته شده اگر وارد بازار ایران شوید دیگر بازار ما را از دست خواهید داد."

تریتا پارسی تاکید کرد: "این ریسک وجود دارد که اصلا وضعیت اقتصاد ایران آن طور که مردم انتظار دارند بهبود نیابد."

او همچنین یادآوری کرد که تردید شرکت‌ها ربطی به تحریم‌های مربوط به حقوق بشر و برنامه‌های موشکی ندارد و مربوط به عدم لغو کامل تحریم‌های هسته‌ای است.

به اعتقاد رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا، در چند ماه باقیمانده، دولت باراک اوباما باید با وجود فشارهای داخلی٬ نهایی شدن لغو تحریم‌ها را پیگیری کند وگرنه آنگونه او تاکید کرد: "با همه تلاش‌هایی که برای رسیدن به توافق اتمی داشته٬ ممکن است همه بر باد برود."

ایران اعلام کرده که به دلیل لغو نشدن کامل تحریم‌های بانکی و بیمه ای از سوی ایالات متحده آمریکا که به طور یکجانبه اعمال شده بود، ورود شرکت‌های خارجی به ایران و مبادلات مالی با بانک‌های اروپایی حتی پس از لغو تحریم‌های بین المللی با مشکل روبرو است.

دولت آمریکا اعلام کرده است که در پی آن است تا شرایطی بوجود آورد که امکان استفاده از دلار در مبادلات تجاری ایران با بانک‌های خارجی فراهم شود.

XS
SM
MD
LG