لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

گردهمایی ایرانیان در هاروارد؛ گری سیمور: ایران نتوانسته کاملا از لغو تحریم‌ها بهره‌مند شود


گری سیمور در حاشیه گردهمایی هفته ایرانیان هاروارد
گری سیمور در حاشیه گردهمایی هفته ایرانیان هاروارد

گری سیمور٬ استاد دانشگاه هاروارد و مشاور پیشین باراک اوباما معتقد است که اگرچه آمریکا به همه تعهداتش در قالب توافق اتمی عمل کرده اما ایران آن طور که باید نتوانسته از لغو تحریم‌ها بهره‌مند شود.

آقای سیمور در حاشیه هفته گردهمایی هفته ایرانیان هاروارد در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا عنوان کرد که "آمریکا تحریم‌هایی را که در توافق آمده بود لغو کرده است؛ تحریم‌هایی که به برنامه هسته‌ای ایران مربوط می شد. اما تحریم‌های دیگری که به پولشویی٬ تروریسم و نقض حقوق بشر در ایران مربوط می‌شود به قوت خود باقی است."

او معتقد است که چون این تحریم‌ها هنوز برقرار هستند "ایران آن طور که باید نتوانسته از لغو تحریم‌ها بهره‌مند شود. همان طور که آیت‌الله خامنه‌ای هم هفته گذشته در پیام نوروزی‌اش به آن اشاره و از چنین وضعیتی انتقاد کرد."

به گفته مشاور پیشین باراک اوباما٬ دولت آمریکا به دنبال ایجاد مکانیسمی است که ایران بتواند از طریق آن با دلار تجارت کند. او گفت: "من فکر می‌کنم این شیوه خوبی است. اگرچه این سیستم شامل بانک‌های آمریکا نمی‌شود اما آمریکا تمایل دارد ایران امتیازهایی از توافق هسته‌ای دریافت کند تا در ادامه اجرای تعهدات در توافق تشویق شود. از طرف دیگر این مکانیسم جدید به آمریکا این اجازه را می‌دهد که اگر ایران از توافق تخطی کرد دوباره تحریم‌ها را اعمال کند."

آقای سیمور معتقد است که چنین سیستمی به نفع آمریکا است. او گفت که می داند دولت باراک اوباما در حال بررسی جزییات این مکانیسم است تا ایران بتواند از طریق دلار معامله کند.

گری سیمور پیشتر عنوان کرده‌ بود که اسرائیل یکی از "موانع اصلی" بهبود روابط ایران و آمریکا است. او در این زمینه توضیح داد: "من فکر نمی‌کنم که اسرائیل تنها عامل باشد اما مهم ترین عامل است. چون اسرائیل قوی ترین متحد آمریکا در خاورمیانه است و البته نقش موثری در سیاست داخلی آمریکا دارد. بنابراین تا زمانی که ایران سیاست‌هایی مانند این داشته باشد که بگوید اسرائیل باید نابود شود٬ نمی‌توان انتظار داشت که روابط گرمی بین ایران و آمریکا برقرار شود."

به گفته او این برعهده رهبران ایران است تا به این نکته برسند که رویکرد خصمانه آنها در قبال اسرائیل مانع بهبود روابط تهران واشنگتن است.

XS
SM
MD
LG