لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۱

دولت اوباما اجازه معامله دلاری با ایران را بررسی می‌کند


مقام‌های آمریکایی از احتمال رفع محدودیت نسبی دولت‌ها و واحدهای تجاری خارجی در استفاده از دلار برای معاملات مشروع با ایران خبر می‌دهند؛ تحولی که می‌تواند برای اقتصاد زیر فشار ایران مفید تلقی شود.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی خبر داد دولت اوباما به‌زودی به دولت‌ها و بانک‌های خارجی اعلام خواهد کرد که در معاملات با ایران می‌توانند از دلار استفاده کنند.

وزرات خزانه‌داری آمریکا در نظر دارد مجوزی صادر کند که موسسه‌های مالی خارجی امکان استفاده از دلار در مبادلات تجاری با ایران را داشته باشند. برپایه تحریم‌های مالی سال‌های اخیر، استفاده از دلار در مبادلات تجاری با ایران برای بانک‌های خارجی ممنوع است.

ممنوعیت‌های ناشی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا که در موارد غیرهسته‌ای علیه ایران وضع شده است، موجب شده که لغو تحریم‌های هسته‌‌ای تاثیر چندانی در رونق مبادلات مالی و تجاری ایران با دیگر کشورها نداشته باشد. بسیاری از بانک‌های اروپایی نگران این هستند که مبادلات مالی با ایران به دلیل باقی ماندن برخی از تحریم‌ها از سوی آمریکا، به جریمه‌های سنگین منجر شود.

ایالات متحده در پی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان با ایران گفته بود تحریم‌های مالی یکجانبه علیه ایران بر قوت خود باقی خواهد ماند. حال به نظر می‌رسد وزارت خزانه داری آمریکا قصد دارد برای تسهیل مبادلات مالی با ایران برخی از محدودیت‌ها پیشین را لغو کند.

جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا با اعلام این خبر گفت که آمریکا از وضع تحریم‌ها درس‌هایی آموخته و یکی از آنها این است که نباید هر جایی از آن استفاده کند.

به اعتقاد این مقام دولت آمریکا قدرت و تاثیر تحریم‌ها، با توانایی اعمال رهبری آمریکا در جهان ارتباط دارد و تحریم ها باید در دهه های آینده به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG