لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

نگرانی جمهوریخواهان از احتمال دسترسی ایران به بازار مالی آمریکا


پل رایان رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از اقدامات دولت باراک اوباما برای لغو تحریم های ایران انتقاد کرد
پل رایان رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از اقدامات دولت باراک اوباما برای لغو تحریم های ایران انتقاد کرد

امکان لغو بخش دیگری از تحریم‌‌های ایران توسط دولت باراک اوباما، از جمله ممنوعیت طولانی دسترسی تهران به بازار مالی آمریکا و استفاده از دلار در معاملات تجاری خود، نگرانی جمهوریخواهان مخالف توافق اتمی با ایران را افزایش داده است.

پل رایان رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا عضر پنجشنبه در این ارتباط گفت، "همزمان که ایران با آزمایش‌های غیرقانونی موشک‌های بالیستیک به تضعیف روح توافق اتمی ادامه می‌دهد، دولت اوباما به هر نحوی می‌کوشد تهران را برای بازگشایی کسب و کار کمک کند. پرزیدنت باید این فکر را رها کند."

یک مقام دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود، پیشتر گفته بود که کاخ سفید در فکر لغو برخی تحریم‌هاست تا به شرکت‌های غیرآمریکایی برای معاملات دلاری با ایران اجازه دسترسی به سیستم مالی آمریکا بدهد.

اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در نامه‌ای در همسن زمینه به اوباما نوشت: "جک لو وزیر خزانه‌داری هفته گذشته در مجلس درباره کمک به از سرگیری معاملات با ایران تایید کرد که وزرات خزانه داری درصدد است مطمئن شود ایران تحت توافق هسته‌ای، به این تسهیلات دسترسی یابد."

آدام زوبین گزینه پرزیدنت اوباما به عنوان بازوی اجرای تحریم وزارت خزانه داری علیه تهران، که هنوز در سنا تایید صلاحیت نشده است، قبلا به قانونگذاران اطمینان داده بود که ایران نه قادرخواهد بود در بانک‌های آمریکا حساب باز کند، و نه خواهد توانست به بخش بانکی ایالات متحده دسترسی یابد.

اکنون بحث و نگرانی در مورد تصمیم دولت باراک اوباما می‌تواند تایید صلاحیت آدام زوبین را پیچیده کند. رهبران سنا کوشیده‌اند صلاحیت او را تائید کنند، ولی با مخالفت برخی از سناتورها روبرو شده‌اند.

سیاست کنونی آمریکا بانک‌های خارجی را از نقل و انتقالات مالی مبتنی بر دلار منع می‌کند.

در این میان جمهوریخواهان همچنان سرسختانه مخالف هرگونه تلاش برای تسهیل محدودیت‌ها علیه تهران هستند، بویژه با توجه به آزمایش‌های اخیر موشکی ایران.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG