لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه بخاطر قانون لغو ویزا؛ تردید در سفر تیم کشتی آمریکا به ایران


یک روز پس از اجرای فرمان رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر محدودیت سه ماهه ورود شهروندان کشورهای هفت کشور از جمله ایران به آمریکا، واکنش مقامات جمهوری اسلامی به این فرمان ادامه دارد.

در حالیکه اجرای این فرمان روز شنبه موجب شد تعدادی از شهروندان ایرانی دارای ویزا و گرین کارت آمریکا در فرودگاهها سرگردان شوند، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه دهم بهمن اعلام کرد که سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت امور خارجه احضار و یادداشت اعتراضی ایران در خصوص فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا به او تحویل داده شد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز این تصمیم دولت آمریکا را محکوم کرد.

در فرمان های اجرایی صادره توسط آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی»‌،‌ ورود پناهجویان به آمریکا برای چهار ماه به حالت تعلیق در آمد.

همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است.

در روزهای گذشته اجرای فرمان اجرایی مهاجرت موجب اعتراض هایی در فرودگاه های شهرهای بزرگ آمریکا شده است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفته است دارندگان گرین کارت حتی از این هفت کشور برای ورود به آمریکا محدودیتی ندارند اما ممکن است مورد سوال قرار بگیرند و سابقه آنها چک می شود.

سفر تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به ایران

از سوی دیگر، پس از اینکه وزارت امور خارجه ایران روز شنبه اعلام کرد در مقابل این فرمان رئیس جمهوری آمریکا اقدام متقابل انجام خواهد داد، گمانه زنی هایی در مورد جلوگیری احتمالی از ورود آمریکائیانی که ویزا دریافت کرده اند به ایران صورت گرفت؛ از جمله تیم ملی کشتی آزاد آمریکا که قرار است اواخر بهمن ماه در جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه شرکت کند.

در همین رابطه، روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که تصمیم گیری در خصوص چگونگی حضور تیم ملی کشتی آمریکا در مسابقات جام جهانی کشتی، به کمیته ویژه پیش بینی شده که با مشارکت دستگاههای ذیربط در وزارت امور خارجه تشکیل شده، ارجاع شد است.

این در حالیست که پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که اقدام متقابل ایران شامل آمریکایی‌هایی که ویزا دریافت کرده‌اند، نمی‌‌شود و آنها می‌توانند وارد ایران شوند. دبیر فدراسیون کشتی ایران نیز اعلام کردکه کارهای اداری سفر تیم ملی آمریکا از یک ماه پیش انجام شده است. بنابراین به نظر می رسید این تیم مشکلی برای حضور در جام جهانی کشتی در ایران نداشته باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG