لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

واکنش وزارت خارجه ایران به محدودیت جدید سفر به آمریکا: اقدام متقابل می‌کنیم


وزارت امور خارجه ایران در واکنش به فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا برای ممنوعیت ورود شهروندان چند کشور اسلامی از جمله ایران به آمریکا، بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه که شنبه نهم بهمن ماه منتشر شد، تصمیم دولت ایالات متحده برای محدودیت سفر شهروندان ایرانی به آمریکا، «تبعیض‌آمیز و برخلاف موازین بین‌المللی» خوانده شده و محکوم شده است.

وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه تصمیم دولت آمریکا برای مقابله با ورود تروریست‌های تندرو اسلامی اتخاذ شده است، شهروندان ایرانی که به دیگر کشورها سفر می کنند را «قانونمند و صلح‌جو» توصیف کرده است.

در ادامه بیانیه آمده است: «وزارت امور خارجه در مقابل این تصمیم ایالات متحده اقدامات متناسب حقوقی، کنسولی و سیاسی معمول خواهد داشت و برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت‌ها اصل عمل متقابل را اجرا می‌نماید.»

وزارت خارجه ایران همچنین گفته است به کلیه نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دستور داده شده که تسهیلات کنسولی جهت کلیه اتباع ایرانی که به دلیل این اقدام دولت آمریکا از بازگشت به محل زندگی، کار و تحصیل خود محروم می‌شوند را با اولویت فراهم کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عصر جمعه فرمان اجرایی بررسی سختگیرانه ورود شهروندان تعدادی از کشورهای اسلامی از جمله ایران را به منظور جلوگیری از ورود «ترویست‌های تندرو اسلامی»، امضا کرد.

این طرح بخشی از وعده آقای ترامپ مبنی بر سخت‌گیری در مرزها و توقف ورود میزان مشخصی از پناهجویان به آمریکا است. رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود که اجازه نخواهد داد تروریستها در میان پناهجویان و افرادی ویزای ورود به آمریکا را دریافت کرده اند، وارد خاک آمریکا شوند.

فرمان رئیس جمهوری آمریکا، ورود شهروندان چند کشور که ویزای آمریکا را دریافت کرده‌اند، از جمله ایران، سوریه، عراق، لیبی، سودان و سومالی، را برای سه ماه ممنوع می‌کند. در فرمان مربوط به محدودیت پناهجویان آمده که برنامه پذیرش پناهجو را هم به مدت ۱۲۰ روز تعلیق می‌شود.

یک روز پس از صدور این فرمان، گزارش‌هایی مبنی بر جلوگیری شرکت‌های هواپیمایی از پرواز مسافرانی از ایران و چند کشور دیگر منتشر شد. این قانون ظاهرا شامل افراد دارای گرین کارت آمریکا هم می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG