لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

پیش از اعلام نظر پرزیدنت ترامپ: جان کری در مورد خروج از برجام هشدار داد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده تا ساعاتی دیگر استراتژی جدید آمریکا در قبال ایران را اعلام خواهد کرد. انتظار می‌رود وی پایبندی ایران به اجرای کامل توافق هسته‌ای آن کشور با قدرت‌های جهانی را تایید نکند.

جان کری وزیر پیشین امور خارجه آمریکا که نقش عمده‌ای در دستیابی توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ وین ایفا کرده، روز پنجشنبه ضمن دفاع از آن، خروج احتمالی آمریکا از برجام را خطرناک و برای اعتبار آمریکا در جهان مضر خواند.

توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت‌ جهانی، از جمله ایالات متحده، حاصل مذاکراتی فشرده و درازمدت میان تهران و گروه موسوم به ۱+۵ است، که دونالد ترامپ از ابتدا یکی از سرسخت ترین مخالفان این توافق بوده است.

پرزیدنت ترامپ بارها توافق هسته‌ای ایران و غرب را بدترین توافقی خوانده که آمریکا به خود دیده و مایه شرمساری ایالات متحده توصیف کرده است.

خروج از توافق هسته‌ای یکی از اصلی ترین وعده‌های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ در سال ۲۰۱۶ بود و گمان می‌رود او با شرح استراتژی جدید واشنگتن در قبال ایران، در مسیر تحقق این وعده گام بردارد.

جان کری، که سرپرستی تیم مذاکره کننده ایالات متحده در گفتگوهای هسته ای را برعهده داشت، روز پنجشنبه از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و درباره خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و قدرت های جهان هشدار داد.

او گفت «هیچ منطقی به هیچ وجه، و هیچ بهانه‌ای وجود ندارد. این غیرمسئولانه و خطرناک است که ایالات متحده، از امضا کنندگان توافق، مذاکره کننده ارشد توافق با روی کار آمدن یک رئیس جمهوری جدید روی برگرداند و بگوید ما از این توافق خوشمان نمی‌آید و از آن خارج می شویم.»

به عقیده وزیر پیشین خارجه آمریکا، انصراف احتمالی آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان سبب انزوای ایالات متحده خواهد شد و بهانه‌ای به دست رهبر کره شمالی خواهد داد تا از بلندپروازی‌های هسته‌ای خود عقب ننشیند.

وی در یک جشنواره هنر، علم و فناوری در شهر بوستون سخن می‌گفت که به همت دانشگاه های هاروارد و اِم آی تی، بوستون گلوب و بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG