لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

تلاش ایران برای تحویل هواپیما از ایرباس قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا


یکی از هواپیماهای ایرباس ای ۳۳۰ خریداری شده ایران پس از لغو تحریم ها در فرودگاه مهرآباد - آرشیو
یکی از هواپیماهای ایرباس ای ۳۳۰ خریداری شده ایران پس از لغو تحریم ها در فرودگاه مهرآباد - آرشیو

به دنبال تصمیم آمریکا به خروج از برجام، یک مقام دولتی ایران گفت تهران به دنبال خرید هواپیماهای آماده فروش ایرباس تا پیش از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در چند ماه آینده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول مشاور ارشد وزیر راه و شهرسازی ایران نوشت، «ما با ایرباس در تماسیم و آنها در حال بررسی همه احتمالات موجود برای استفاده از فرصت محدود پیش رو هستند.»

اصغر فخریه کاشان در ادامه گفت‌وگوی تلفنی خود با این خبرگزاری گفت، «این تماما بستگی به حمایت و سیاست‌های دولت‌های اروپایی دارد.»

به گفته مشاور وزیر راه ایران در امور بین الملل، «ایران همچنین امیدوار است بتواند هواپیماهای فرانسوی-ایتالیایی اِی‌تی‌آر (ATR) بیشتری خریداری کند، اما برخی «مسائل فنی» در این میان وجود دارد.

پس از اجرای توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی و ایران در دی ماه همان سال، ایران برای نوسازی ناوگان هواپیمایی خود با دو غول هواپماسازی ایرباس و بوئینگ قرارداد بست.

تحریم های هسته‌ای آمریکا علیه ایران که پس از اجرای توافق لغو شده بودند، حداکثر تا ۱۸۰ روز دیگر به جای خود باز خواهند گشت و این، خرید هواپیماهای نو برای جمهوری اسلامی را دشوار می‌کند.

پیشتر وزیر خزانه داری آمریکا به طور ضمنی از بوئینگ اسم برد و گفت قرارداد این شرکت با ایران لغو خواهد شد.

شرکت ایرباس هنوز در مورد اظهارات امروز مشاور وزیر راه ایران اظهارنظری نکرده است.

مدیرعامل این غول هواپیماسازی اروپا، که برای شرکت در مراسمی به واشنگتن سفر کرده است، روز چهارشنبه گفت که لغو مجوز فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا تاثیری بر تولیدات آن شرکت نخواهد داشت.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه از قول وزیر دارایی فرانسه نوشت که کشورهای اروپایی نباید بیش از این در برابر دولت پرزیدنت ترامپ عقب بنیشنند و همچون «رعیت» آمریکا عمل کنند.

برونو لومر که با رادیو «اروپا-۱» گفت‌وگو می‌کرد افزود، اروپا نباید زیر بار این برود که ایالات متحده «پلیس اقتصاد جهان» باشد و ما برای منافعمان، مثل یک رعیت، دائما دست به دامان آمریکا شویم.

سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان – که همراه ایالات متحده، روسیه و چین – به عنوان اعضای گروه ۱+۵ با ایران به توافق رسیدند، تلاش کرده بودند تا رئیس جمهوری آمریکا را برای حفظ برجام مجاب کنند.

پس از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق در روز سه شنبه، این سه قدرت اروپایی گفتند که در توافق خواهند ماند و برای حفظ قراردادهای تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران تلاش خواهند کرد.

ایران برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بوئینگ و ۲۰ هواپیمای ای‌تی‌آر، با این شرکت‌ها قرارداد بسته است، که با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها، این قراردادها با خطر فروپاشی روبرواست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG