لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۴

فوربس: «ایران ایر» بدنبال تامین مالی سفارش ۴۴ میلیارد دلاری بویینگ و ایرباس است


نمونه هواپیمای ایرباس ای ۳۳۰ خریداری شده ایران در فرودگاه مهرآباد
نمونه هواپیمای ایرباس ای ۳۳۰ خریداری شده ایران در فرودگاه مهرآباد

بزرگترین خط هوایی ایران ممکن است مجبور شود برای تامین منابع مالی خرید شمار بالایی هواپیما از شرکت های بویینگ و ایرباس به بانک های داخلی رو بیاورد. بانک های بین المللی همچنان تمایلی به ورود به بازار ایران نشان نمی دهند.

فوربس در گزارشی نوشت: بعضی شرکت های هوایی ایران پیشتر برای فایننس خرید تا ۷۷ هواپیما از شرکت های اروپایی و آمریکایی به موسسات استیجاری بین المللی متوسل شدند. روشن نیست که آیا آن تلاش ها به نتیجه رسیده است یا نه، اما آشکار است تا زمانی که روابط بانک های بین المللی با ایران زیر سایه تحریم های آمریکا به شدت محدود است و کاخ سفید طرف تخاصم با تهران تهدید به تحریم های بیشتر می کند، خطوط هوایی ایران مجبورند گزینه های دیگری را جستجو کنند.

معصومه اصغرزاده، سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، اخیرا گفته بود: «هر چند که شرکت های ایرباس و بویینگ برای تامین مالی خرید این هواپیماها اعلام آمادگی کرده اند، اما ایران ایر ترجیح می دهد از تامین کننده مالی داخلی با مشارکت شرکت های خارجی استفاده کند.»

سخنگوی بویینگ از اظهار نظر درباره احتمال پذیرش فایننس برای «ایران ایر» خودداری کرد و گفت سیاست آن شرکت این است که درباره گزینه های فایننس علنا اظهاری نظر نکند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG