لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۶

سختگیری کنگره آمریکا، همزمان با سفر مدیران بویینگ به ایران


گزارشی از ادم کردو در واشنگتن فری بیکن

بنا بر گزارش ها، مدیران بوئینگ و ایرباس هفته آینده برای نهایی کردن قراردادهای چند میلیارد دلاری فروش ناوگان هوایی تجاری جدید راهی تهران می شوند. همزمان کنگره به سخت گیری ها بر تهران بر سر استفاده از هواپیماهای تجاری برای انتقال تسلیحات و جنگجویان تروریست به سراسر منطقه ادامه می دهند.

کنگره دولت آمریکا را ملزم کرده است که با انتشار گزارش هایی استفاده جمهوری اسلامی ایران از پروازهای مسافری برای مقاصد غیرقانونی تروریستی را برملا کند.

قرارداد چند میلیارد دلاری بوئینگ با تهران در کنگره ایالات متحده آمریکا مخالفان بسیاری دارد.

مدیران بوئینگ در سفر ماه مه خود به تهران با حسین علایی، یکی از فرماندهان ارشد پیشین سپاه پاسداران، ملاقات کردند که اکنون مدیرعامل خطوط هوایی آسمان است. این شرکت هواپیمایی تحت کنترل حکومت قرار دارد.

ظاهرا هدف از سفر هفته آینده مدیران بویینگ و ایرباس به تهران صحبت درباره نحوه فایننس خرید ناوگان جدید است که شامل دست کم ۱۸۰ فروند هواپیما می شود.

کنگره این هفته با تصویب طرحی در قالب لایحه بودجه دفاع ملی، دولت آمریکا را موظف کرد گزارشی سالانه درباره استفاده ایران از هواپیماهای تجاری برای مقاصد تروریستی ارائه کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG