لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

دو روز بعد اعلام تاخیر ایرباس؛ ایران و شرکت کانادایی قرارداد ۱۰ هواپیما را نهایی می‌کنند


شرکت هواپیماسازی «بمباردیر» کانادا در حال نهایی کردن قرارداد فروش ۱۰ فروند هواپیمای مسافربری نو با شرکت ایرانی قشم ایر است.

در گزارش نشریه فاینانشال تریبیون که روز سه‌شنبه ۲۶ دی منتشر شد، آمده که بمباردیر مجوز خزانه داری آمریکا را برای فروش ۱۰ فروند جت مسافربری CRJ-900 جدید را برای فروش به هواپیمایی منطقه آزاد قشم دریافت کرده است.

این در حالی است که در ماههای اخیر برخی اعضای کنگره از فروش هواپیما به ایران انتقاد کردند و معتقدند جمهوری اسلامی ایران از هواپیماهای خریداری شده برای انتقال نیرو و تسلیحات به گروه های تروریستی در سوریه استفاده می کند.

شرکت هواپیماسازی «بمباردیر» پس از شرکت‌های بوئینگ و ایرباس، سومین تولیدکننده هواگرد در جهان بشمار می‌آید.

فروش هواپیما‌های مسافربری نو به ایران پس از دستیابی جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی به توافق هسته ای و اجرای برجام امکان پذیر شد.

ایران در سال‌های اخیر توانست با شرکت‌های ایرباس، بوئینگ و آی تی آر برای خرید بیش از ۲۳۰ فروند هواپیمای مسافربری قرارداد امضا کند.

با این حال، مدیر فروش شرکت ایرباس روز دو‌شنبه اعلام کرد که هواپیماهایی که ایران پس از حصول توافق هسته‌ای سفارش داده است، دیرتر از زمان پیش بینی شده تحویل داده خواهد شد.

این مدیر ایرباس روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت: «ما ناچاریم که مشکل تأمین مالی این معامله را حل کنیم؛ آنها باید پیش پرداخت‌ها را در نظر بگیرند.»

مقام‌های ایرانی نیز پیشتر اعلام کرده بودند که در حال مذاکره با موسسات مالی و شرکت‌های هواپیماسازی هستند تا موضوع تامین مالی پیش پرداخت و فاینانس خرید هواپیماها را حل کنند.

اگر چه در پی اجرای برجام برخی از تحریم‌های مالی علیه جمهوری اسلامی به حالت تعلیق درآمد اما بانکها و موسسات بزرگ بین‌المللی به دلیل باقی ماندن برخی از تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا، از انجام معاملات بزرگ با ایران خودداری می‌کنند.

ناوگان هوایی ایران، در پی چند دهه تحریم خرید هواپیمای مسافربری نو، به شدت فرسوده شده است و جمهوری اسلامی تلاش می‌کند تا در پی توافق هسته ای به سرعت این ناوگان را نوسازی کند. مقامات جمهوری اسلامی پیشتر اعلام کرده بودند که ایران دست کم به ۳۰۰ هواپیمای جدید نیاز دارد.

این در حالیست که منتقدان برجام در کنگره آمریکا مخالفت فروش هواپیماهای مسافربری به ایران هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG