لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

سی‌ان‌ان: دولت ترامپ زمان بیشتری برای بررسی قرارداد بوئینگ با ایران درخواست کرد


از زمان حضور معاون بوئینگ در تهران برای نهایی شدن قرارداد خرید هواپیما چند ماه گذشته است.
از زمان حضور معاون بوئینگ در تهران برای نهایی شدن قرارداد خرید هواپیما چند ماه گذشته است.

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی اعلام کرد دولت پرزیدنت ترامپ تصمیم تایید قرارداد ۱۷ میلیارد دلاری جمهوری اسلامی ایران با شرکت هواپیما سازی بوئینگ را به تاخیر انداخته و درخواست مهلت بیشتری کرده است.

وزارت دادگستری دولت ترامپ از یک دادگاه فدرال در شهر شیکاگو خواست مهلت تعیین شده برای ارزیابی و بررسی قرارداد بین بوئینگ و ایران را دو ماه دیگر تمدید کند.

شهریور ماه گذشته، دادگاه فدرال شیکاگو از دولت ترامپ خواسته است تصمیم خود را نسبت به معامله جنجالی بوئینگ با ایران اعلام کند و اینکه آیا بویینگ باید جزئیات این معامله را اعلام کند یا خیر.

دولت ترامپ باید جواب بدهد آیا فاش شدن جزئیات توافق بزرگ بین بوئینگ با ایران باعث مداخله در سیاست خارجی آمریکا از طریق نقض یکی از بندهای اصلی توافق هسته ای ایران موسوم به برجام می شود یا خیر.

مهلت دوماهه دادگاه برای اعلام نظر دولت به زودی به پایان می رسید.

تصمیم دولت ترامپ برای درخواست وقت بیشتر روز پنجشنبه اعلام شد و این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد ظهر جمعه سیاست جدید آمریکا مقابل ایران را اعلام کند.

ایران و بوئینگ بعد از توافق هسته ای مذاکراتی برای خرید حدود یکصد هواپیمای جدید آغاز کردند.

فروش هواپیما به ایران پس از ۳۷ سال تحریم، در پی توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، سال گذشته با مجوز باراک اوباما و وزارت خزانه‌داری آمریکا امکان پذیر شد. در پی صدور این مجوز، جمهوری اسلامی ایران قرارداد خرید یکصد هواپیمای ایرباس، ۸۰ هواپیمای بوئینگ و ۲۰ هواپیمای ای تی آر ایتالیایی را با این شرکتها به امضا رساند.

با اینکه توافق هسته ای زمینه خرید هواپیما توسط ایران را فراهم می آورد اما برخی منتقدان ایران در واشنگتن می گویند جمهوری اسلامی ایران در قالب هواپیماهای مسافربری به گروه های تروریستی در خاورمیانه بخصوص در سوریه کمک های مالی و تسلیحاتی و انسانی اعزام می کند.

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو و پیتر راسکام نماینده جمهوریخواه ایلینوی از مجلس نمایندگان گفتند از هواپیمای ایرانی برای حمایت از بشار اسد استفاده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG