لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

هاشمی رفسنجانی: خامنه‌ای مخالف دیدار روحانی و اوباما است؛ آمریکا بیشتر امتیاز بدهد


حسن روحانی و اکبر هاشمی رفسنجانی در نوزدهمین و آخرین نشست چهارمین دوره مجلس خبرگان - ۱۸ اسفند ۱۳۹۴
حسن روحانی و اکبر هاشمی رفسنجانی در نوزدهمین و آخرین نشست چهارمین دوره مجلس خبرگان - ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

اکبر هاشمی رفسنجانی با تایید وجود اختلاف نظر بین آیت‌الله خامنه‌ای و حسن روحانی، عنوان کرد که احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا منتفی است چون رهبر جمهوری اسلامی ایران "مخالف" است و روحانی هم برخلاف نظر او اقدامی نمی‌کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با وبسایت آفتاب تاکید کرد که اگر آمریکا خواستار رابطه با ایران است، "چند سالی باید نرمش نشان بدهد و امتیاز بدهد تا مسئولان ایران اعتماد کنند."

او شرایط حسن روحانی و باراک اوباما را از لحاظ وجود مخالفت‌های جدی برای برقراری رابطه، مشابهدانست و گفت: "اوباما تحت فشار همه‌ اینها جریان را هدایت کرد و به اینجا رساند، ولی آن مشکلات داخلی باقی است. البته ما انتظار داشتیم که بعد از برجام درست عمل کنند تا مشکلی ایجاد نشود، ولی کارهای نادرستی انجام دادند که خراب می‌کند. یکی همین مساله مصادره‌ کردن دو میلیارد اخیر بود."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان با تشریح روند صدور مجوز مذاکرات هسته‌ای از سوی آیت‌الله خامنه‌ای که در زمان دولت احمدی‌نژاد شروع و توسط دولت روحانی پیگیری شد، تاکید کرد که دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا "اصلا احتمالش هم نیست".

به گفته آقای هاشمی، رهبری مخالف دیدار حسن روحانی و باراک اوباما است و وقتی آیت‌الله خامنه‌ای مخالف باشد، روحانی اقدامی نخواهد کرد.

او همچنین از اعمال "فشار" به حسن روحانی پس از گفت‌وگوی تلفنی با باراک اوباما خبر داد.

هاشمی رفسنجانی اختلافات میان رهبری جمهوری اسلامی و رئیس جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد و گفت "مرجع اصلی" رهبری است اما "صحبت نباید مانع این شود که رهبر و رئیس‌جمهور نتوانند با هم خوب کار کنند. اختلاف‌نظر همیشه و همه جا هست."

او با بیان مثال‌هایی از اختلاف میان آیت‌الله خمینی و دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی از کشیده شدن اختلافات به تریبون‌ها انتقاد کرد: "رئیس‌جمهوری و آیت‌الله خامنه‌ای هفته‌ای یک جلسه با هم دارند و هر مطلبی را می‌توانند با هم صحبت و حل کنند. من با اینکه این اختلافات در جامعه مطرح شود، موافق نیستم. چون دشمن‌ سوءاستفاده می‌کند."

در یک سال اخیر بارها حسن روحانی و آیت‌الله خامنه‌ای مواضعی مخالف یکدیگر اتخاذ کرده‌اند. از جمله آخرین موارد اختلاف که به سخنرانی‌های دو طرف کشیده شد، بحث آموزش زبان انگلیسی بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه خود همچنین در پاسخ به سوالی درباره حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد گفت: "درباره حصر نباید از دولت توقعی داشته باشید. دولت نمی‌تواند کاری بکند. فعلاً در این فضا، پیش‌بینی آن یک مقدار آسان نیست. البته می‌تواند تحولی پیش بیاید و نمی‌خواهم منفی بگویم. نمی‌توانم پیش‌بینی کنم."

رفع حصر رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ یکی از وعده‌های حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ بود.

XS
SM
MD
LG