لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

با پایان دیدار کری و ظریف، هیات ایرانی به تهران باز می‌گردد


با پایان دیدار کری و ظریف، هیات ایرانی به تهران باز می‌گردد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

مذاکرات اتمی وزیران خارجه ایالات متحده و ایران که از روز یکشنبه در شهر لوزان سوئیس آغاز شده بود، روز جمعه نیز ادامه یافت و جان کری و محمدجواد ظریف همتای ایرانی او، بار دیگر با هم گفتگو کردند. اما بنابر اعلام هیات ایرانی، قرار است دور بعدی این مذاکرات روز پنجم فروردین ماه برگزار شود.

به گزارش ایرنا، عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، گفت «به دلیل نیاز به رایزنی و هماهنگی‌های بیشتر میان آمریکا و کشورهای اروپایی، مذاکرات روز چهارشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۴ از سر گرفته می‌شود.»

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در همین زمینه، با اعلام این خبر که هیات ایران قصد دارد روز جمعه لوزان را به مقصد ایران ترک کند، از قول یک مقام ایرانی نوشت دلیل این تصمیم درگذشت مادر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران است، «با این حال این مذاکرات هفته آینده دنبال خواهد شد.»

این خبرگزاری همچنین از قول یک مقام ارشد آمریکایی نوشت، محل برگزاری دور بعدی مذاکرات هفته آینده بین آقایان کری و ظریف هنوز نهایی نشده است. با این حال، وزیر خارجه ایالات متحده قرار است با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود دیدار و در باره روند گفتگوهای هسته‌ای با ایران گفتگو خواهد کرد.

پیش از این، خبرها از سفر وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان، و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به لوزان و پیوستن به این گفتگوها حکایت داشت.

بنابر گزارش ها، دیدار آقای کری با همتایان اروپایی خود، فیلیپ هاموند، لوران فابیوس و فرانک والتر اشتاینمایر، قرار است روز شنبه در لندن انجام گیرد.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم خبرنگار اعزامی بخش فارسی صدای آمریکا به لوزان، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت «گفتگوهای مفید و سازنده‌ای» با همتای ایرانی خود داشته، و در این روزهای پایانی اسفند ماه، پیشرفت‌های زیادی در مذاکرات حاصل شد.

وزیر خارجه ایران نیز پیش از ترک لوزان گفت نگرانی برخی از کشورهای منطقه از توافق احتمالی هسته‌ای ایران و غرب توجیهی ندارد و هخواستار تجدید نظر این کشورها در دیدگاه‌ها و مواضع خود شده است.

بر اساس توافق طرفین مذاکرات، تا پایان ماه مارس (۱۱ فروردین ۱۳۹۴) باید بر سر چارچوب توافق جامع، یا همان توافق سیاسی، موافقت شود و در سه ماه پس از آن، تا پایان مهلت تعیین شده ۹ تیر ۱۳۹۴، جزئیات آن به ثبت برسد.

رسانه‌های ایران روز جمعه ضمن اعلام خبر درگذشت مادر حسن روحانی، نوشتند وزیر خارجه آمریکا پس از اطلاع از این موضوع، با مراجعه به هیات ایرانی، به حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران و برادر آقای روحانی تسلیت گفت و با وی ابراز همدردی کرد.

XS
SM
MD
LG