لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

احتمال پیوستن وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان به مذاکرات لوزان


نمایی از هتل بوریواژ در شهر لوزان سوئیس، محل برگزاری مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی
نمایی از هتل بوریواژ در شهر لوزان سوئیس، محل برگزاری مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی

در حالی گفتگوهای هسته‌ای ایالات متحده و ایران در لوزان سوئیس پنجمین روز خود را نیز پشت سر گذاشت، انتظار می‌رود وزیران خارجه سه کشور عمده اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، برای پیوستن به این گفتگوها روز جمعه وارد سوئیس شوند.

همچنین انتظار می‌رود فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به این گفتگوها، که از روز یکشنبه با حضور وزیران خارجه آمریکا و ایران در هتل بوریواژ شهر لوزان آغاز شده است، بپیوندد.

دور جدید مذاکرات هیات‌های ایران و ایالات متحده با هدف دستیابی به چارچوب یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، که از آن به عنوان توافق سیاسی نیز یاد می‌شود، روز پنجشنبه در هتل بوریواژ شهر لوزان ادامه یافت و طبق برنامه، قرار است تا روز جمعه ادامه یابد.

طرفین از پیشرفت‌هایی در این دور از مذاکرات گفته‌اند، با این حال ضمن ابراز امیدواری از نزدیک شدن نظرات به یکدیگر، درباره رسیدن به یک توافق سیاسی تا پایان این دور از گفتگوها ابراز تردید کرده‌اند.

در صورت ملحق شدن فیلیپ هاموند، لوران فابیوس و فرانک والتر اشتاینمایر، وزیران خارحه بریتانیا، فرانسه و آلمان، به جان کری و محمدجواد ظریف همتایان آمریکایی و ایرانی خود در لوزان، امیدها برای به نتیجه رسیدن این دور از گفتگوها بالاتر خواهد رفت.

بنابر توافق ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، توافق سیاسی باید تا پایان مارس (۱۱ فروردین ۱۳۹۴) حاصل شود و در سه ماه پس از آن تا پایان ژوئن (۹ تیر ماه) جزئیات آن به ثبت برسد.

آقای ظریف، روز دوشنبه پس از دیدار با آقای کری در سوئیس، عازم بلژیک شد و با وزیران خارجه این سه کشور اروپایی در نشستی ویژه در بروکسل، برای بررسی روند گفتگوهای جاری به گفتگو پرداخت.

وی ابتدا با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیداری دوجانبه داشت و سپس با وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان، با حضور خانم موگرینی، به بررسی روند گفتگوهای جاری پرداخت.

این دیدار پس از آن صورت گرفت که در ماه‌های گذشته تنها هلگا اشمیت به نیابت از فدریکا موگرینی به عنوان نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران حضور می‌یافت.

گفتگوهای دیپلماتیک ایران با غرب، ابتدا از سال ۲۰۰۳ میلادی با این تروئیکای اروپایی آغاز شد و سپس با اضافه شدن ایالات متحده، روسیه و چین، سه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، این گفتگوها در قالب گروه ۱+۵ و ایران ادامه یافت.

XS
SM
MD
LG