لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

خانواده آمریکایی ناپدید شده در ایران خواستار دریافت غرامت از جمهوری اسلامی شدند


خانواده رابرت لوینسون، که ده سال پیش در ایران ناپدید شد، با ارائه شکایتی خواستار دریافت خسارت از جمهوری اسلامی ایران شده‌اند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، همسر و فرزندان آقای لوینسون، به دلیل «رنجی که به اعضای خانواده در پی گروگانگیری و شکنجه آقای لوینسون وارد شده » به دادگاه فدرال در واشنگتن شکایت کرده و خواستار دریافت خسارت شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره از سرنوشت رابرت لوینسون ابراز بی اطلاعی کرده‌اند اما وکیل خانواده لوینسون دولت ایران را به ارائه اطلاعات گمراه کننده متهم کرده است.

به گفته او خانواده آقای لوینسون همچنین می خواهند که جهان از نیت بد و رفتار ظالمانه ایران آگاه شود.

رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف بی آی که ۱۰ سال پیش در هتل مریم جزیره کیش ناپدید شد بیش از هر آمریکائی دیگری در خارج در اسارت مانده است. در ابتدا گفته می شد که برای «تحقیق در مورد قاچاق سیگار» به جزیره کیش رفته بود اما بعد فاش شد که او یک ماموریت مخفی تایید نشده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) داشته است.

مقام های ایرانی همواره در مورد سرنوشت آقای لوینسون اظهار بی اطلاعی کرده اند، اما کریستین لوینسون همسر مامور سابق اف بی آی، چهار هفته پیش در مصاحبه ای گفت، «به نظر او، مقام های ایرانی دقیقاّ می دانند که چه بلائی بر سر رابرت آمده است.»

همسر و پسر آقای لوینسون برای پیگیری وضعیت او به ایران سفر کرده و با برخی از مقامات گفت و گو کرده بودند.

در حال حاضر دولت آمریکا جایزه ای به مبلغ پنج میلیون دلار برای اطلاعاتی که «مستقیماّ به محل نگهداری، آزادی، و بازگشت رابرت لوینسون» منجر شود، تعیین کرده است.

کاخ سفید اسفند ماه گذشته، طی بیانیه‌ای در سالگرد ناپدید شدن آقای لوینسون اعلام کرد که به تعهد برای یافتن آقای لوینسون و بازگرداندن او به آمریکا پایبند است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیش از کسب مقام ریاست جمهوری گفته بود که اگر رئیس جمهور شود موضوع ناپدید شدن آقای لوینسون را تا آخر پیگیری خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG