لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

بیانیه کاخ سفید، وزارت‌خارجه و اف‌بی‌آی در ده سالگی ناپدیدشدن لوینسون: او را به خانه برمی گردانیم


کاخ سفید آمریکا روز پنجشنبه به مناسبت دهمین سال ناپدید شدن رابرت (باب) لوینسون مامور سابق اف.بی.آی در ایران بیانیه ای صادر کرده است.

در این بیانیه شان سپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت که دولت دونالد ترامپ «در تعهد به یافتن آقای لوینسون و بازگرداندن او به خانه ثابت قدم است.»

سپایسر گفت: «ما می خواهیم که او برگردد، و از هیچ تلاشی برای رسیدن به این هدف فروگذار نمی کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید همپنین خواستار آن شد که هرگونه اطلاعات در این زمینه به اف.بی.آی گزارش شود.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از ایالت فلوریدا نیز روز چهارشنبه در توییتی از دهمین سالروز ناپدید شدن مامور سابق اف.بی.آی یاد کرد و ایران را مسئول ماجرا دانست. رابریت لوینسون طی یک ماموریت مخفی برای سیا در جزیره کیش ایران ناپدید شد.

وزارت خارجه

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در بیانیه ای مشابه دهمین سال ناپدید شدن رابرت لوینسون در جزیره کیش ایران را یادآوری کرد و گفت ایالات متحده آمریکا همچنان به بازگرداندن او به خانه متعهد است.

این بیانیه می گوید: «در ده سال گذشته خانواده لوینسون از نبود او رنج کشیده اند و امروز مانند هر روز دیگر ما به یادشان هستیم. تا وقتی که خانواده لوینسون دور هم جمع نشود آرام نخواهیم گرفت.»

اف.بی.آی برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به یافتن لوینسون و بازگشت صحیح و سالم او به خانه پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. وزارت خارجه ضمن تاکید بر این نکته می گوید «ما هرکسی را که اطلاعاتی درباره این پرونده دارد به تماس با اف.بی.آی ترغیب می کنیم. وزارت خارجه آمریکا می گوید اطلاعات افراد محرمانه باقی خواهد ماند.»

در بخشی از این بیانیه آمده است که ایران به همکاری با ایالات متحده برای بازگرداندن لوینسون به خانه متعهد است و ما از ایران می خواهیم که به تعهدات خود عمل کند.

اف بی آی

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی نیز در بیانیه ای که صبح پنجشنبه ۱۹ اسفند منتشر کرد، یادآور شد که رابرت لوینسون ده سال پیش در جزیره کیش در ایران ناپدید شد. در همه این مدت دوستان خانواده لوینسون در اف.بی.آی در تالم آنان شریک بوده اند.

در این بیانیه آمده است: «در یک دهه گذشته اف بی آی و شرکای ما در دولت آمریکا خستگی ناپذیر برای برگرداندن باب تلاش کرده و ما به از طریق مصاحبه، گزارش های اطلاعاتی و تماس با دولت های خارجی به تلاش مان برای برگرداندن لوینسون ادامه می دهیم.»

اف.بی.آی گفت در سال های اخیر نمایندگان دولت ایران و ایالات متحده بر همکاری در دادن اطلاعات به یکدیگر که منجر به یافتن و بازگرداندن لوینسون شود توافق کرده اند.

جیمز کومی رئیس اف.بی.آی در این بیانیه نوشت: نباب در ایران گم شد. ده سال زمانی غیرانسانی است که از یک خانواده بخواهیم منتظر خبری از عزیزشان باشند. توانایی ما به بازگرداندن باب به خانواده اش به این تعهد در تشریک اطلاعات وابسته است و ما از دولت ایران می خواهیم تا همکاری کند.»

اف.بی.آی همچنین بر فعالیت تیمی از ماموران و تحلیلگران خود و شرکایش بر ماموریت یافتن باب لوینسون و بازگرداندن او به آمریکا و همچنین پاداش پنج میلیون دلاری برای کسی که از او خبری بدهد، تاکید کرد.

وبسایت خانواده لوینسون

خانواده لوینسون در وبسایتی که برای یافتن او به راه انداخته می گوید کارگروه سازمان ملل متحد درباره «بازداشت خودسرانه رابرت لوینسون» ایران را مسئول بازداشت پدر ما می داند.

این وبسایت سپس به نقل از گزارش ماه ژانویه این کارگروه می گوید: «بر اساس اطلاعات رسیده کارگروه بر این نظر است که منبع اتهامات در نظر اول موثقی را ارائه می دهد به این ترتیب: آقای لوینسون نهم مارس ۲۰۰۷ بازداشت و از آن زمان در بازداشت مقامات ایرانی است. یک شاهد به خانواده گفت که او زنده است. این امر بعدا تایید شد. خانواده تحقیقات و روند حقوقی مستقلی را در پیش گرفت. هرچند دادگاه های ایرانی به آنان جواب درستی نداد.

کارگروه بنابراین نتیجه گرفته که بازداشت لوینسون بدون زمینه حقوقی و ناقض حقوق او بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر بوده و لوینسون از آن زمان در بازداشت است.

کارگروه ملل متحد از دولت ایران می خواهد تا گام های لازم برای بهبود وضعیت آقای لونیسون را بدون فوت وقت بردارد و با آزاد کردن فوری او به وظایف بین المللی خود بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر عمل کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG