لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۹

درخواست از دولت ترامپ برای فشار به ایران برای پاسخگویی درباره رابرت لوئینسون


خانواده رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی و مأمور سابق اف‌بی‌آی، که ده سال پیش در ایران مفقود شده بود، از کابینه پرزیدنت ترامپ خواسته تا در پیدا کردن او، ایران را تحت فشار قرار دهد.

رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ میلادی در پی سفر به ایران در جزیره کیش ناپدید شد.

تهران می‌گوید از سرنوشت لوینسون بی اطلاع است.

کابینه باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز همواره گفته بود برای آزادی او از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد، اما تا کنون پرونده آقای لوینسون به جایی نرسیده است.

سال گذشته و پس از مبادله چندین زندانی میان ایران و آمریکا، جان کری وزیر خارجه کابینه اوباما اظهار داشت که دولت ایران وعده داده در پیدا کردن آقای لوینسون با آمریکا همکاری کند.

با گذشت یک دهه از ناپدید شدن رابرت لوینسون، کابینه جدید پرزیدنت ترامپ باید قدم هایی سازنده در رابطه با حل پرونده لوینسون بردارد که کابینه پیشین از آن عاجز مانده بود.

پرزینت ترامپ در سال ۲۰۱۵ و در بخشی از تبلیغات انتخاباتی اش وعده داده بود که لوینسون را به خانواده اش بازگردند.

خانواده آقای لوینسون نیز امیدوار بود که در ملاقاتی با آقای ترامپ از او بخواهد برای پیدا کردن آقای لوینسون برخوردی جدیی تر با ایران داشته باشد و دولت ایران را مجبور به پاسخگویی در اینباره کند.

با اینکه برخی از مقامات آمریکا نگرانند از اینکه آقای لوینسون جان خود را در غربت از دست داده باشد، خانواده او متقاعد شده که لوینسون همچنان زنده است و مقامات ایران از وضعیت و موقعیت او آگاهی دارند.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای گفته است که مقامات کابینه دونالد ترامپ با خانواده آقای لوینسون تماس گرفته و به آنها وعده داده اند که پرونده لوینسون در اولویت گفتگو ها با ایران قرار خواهد گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG