لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

کمیته فرعی مجلس نمایندگان آمریکا: ایران به وعده خود برای یافتن رابرت لوینسون عمل کند


رابرت لوینسون در ماه مارس ۲۰۰۷ میلادی در جزیره کیش، در جنوب ایران ناپدید شد. اما خانواده او این تصویر را در سال ۲۰۱۱ دریافت کردند.
رابرت لوینسون در ماه مارس ۲۰۰۷ میلادی در جزیره کیش، در جنوب ایران ناپدید شد. اما خانواده او این تصویر را در سال ۲۰۱۱ دریافت کردند.

کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه قطعنامه‌ای در رابطه با رابرت لوینسون صادر کرد و از ایران خواست به قول خود عمل کرده و در یافتن او کمک کند.

اعضای کمیته تأکید داشتند که اگر ایران می‌خواهد عضو جامعه بین المللی باشد، باید به عهد خود در مورد یافتن این مامور پیشین اف.بی.آی عمل کند.

چند عضو مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر نیز اقداماتی در این زمینه انجام داده بودند.

لی زلدین نماینده جمهوریخواه از ایالت نیویورک گفت "هفته ای که گذشت، مایک پمپئو، فرانک لوبیوندو و من به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن رفتیم، تا تقاضای ویزای سفر کنیم و نامه‌ای هم برای کسب اطلاعات بیشتر از آقای لوینسون، به آیت الله (خامنه‌ای) ارسال کردیم."

سه عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا اخیرا در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران و فرمانده کل سپاه پاسداران، خواستار سفر به ایران شده و گفته‌اند اگر ادعای باراک اوباما رئیس جمهوری و جان کری وزیر خارجه آمریکا درباره صلح طلبی ایران درست باشد، رهبران ایران نباید با درخواست آنها مشکلی داشته باشند.

رابرت لوینسون مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) است که ۹ سال پیش برای یک ماموریت کاری به عنوان یک محقق خصوصی به کیش رفته بود، اما از آن زمان به بعد از سرنوشت او اطلاع دقیقی در دست نیست.

نشست امروز کمیته فرعی مجلس نمایندگان یک روز پس از آن برگزار شد که کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز قطعنامه‌ای را تصویب کرد و در آن از کاخ سفید خواست که تهران را در انجام وعده اش در کمک به یافتن و آزادی رابرت لوینسون زیر فشار بگذارد.

تهران از محل نگهداری آقای لوینسون اظهار بی اطلاعی کرده است، اما وعده داده برای کسب هرگونه اطلاعاتی درباره او، با واشنگتن همکاری کند.

XS
SM
MD
LG