لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری سیامک و باقر نمازی شد


وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در واکنش به محکومیت سیامک و باقر نمازی دو آمریکایی ایرانی تبار در بیانیه ای خواستار آزادی آنها از زندان در ایران شد.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به محکومیت نمازی ها و همچنین با اشاره به وضعیت رابرت لوینسون، روز سه شنبه، ۲۷ مهر، در بیانیه ای اعلام کرد: «ما به خاطر خبر محکومیت به ۱۰ سال حبس سیامک نمازی و باقر نمازی، شهروندان آمریکایی، بسیار نگران هستیم. سیامک نمازی بیش از یک سال است که به صورتی ناعادلانه در ایران زندانی شده است. پدر او، باقر نمازی، که صندوق کودکان ملل متحد او را یک کارمند محترم پیشین می شمارد، نیز بنا به خبرها به صورتی ناعادلانه از فوریه سال ۲۰۱۶ در حبس بسر می برده است. ما بویژه از شنیدن خبر وخامت سلامت او نگران هستیم.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: ما به همراه سازمان های بین المللی و کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی فوری تمام شهروندان آمریکایی هستیم که ناعادلانه در ایران حبس شده اند، از جمله سیامک و باقر نمازی، تا آنها بتوانند نزد خانواده شان بازگردند.

وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود به رابرت لوینسون کارمند بازنشسته اف بی آی نیز اشاره کرد و یادآور شد: «ما همچنین با کمال احترام بر اهمیت همکاری ایران و آمریکا برای پیدا کردن رابرت لوینسون که در ماه مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ایران مفقود شده تأکید می کنیم. همانطور که اقای اوباما در ژانویه گذشته گفتند، ما تا زمانی که آقای لوینسون به خانواده اش ملحق نشود ما از تلاش دست بر نخواهیم داشت.»

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه ایران، پیشتر در روز سه شنبه اعلام کرد سیامک نمازی و پدر او، باقر نمازی، شهروندان ایرانی آمریکایی که در ایران در بازداشت به سر می بردند، هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم شده اند.

سیامک و باقر نمازی به اتهام آنچه دستگاه قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» اعلام کرده است، به زندان محکوم شده اند.

رابرت لوینسون در سال ۲۰۰۷ میلادی در پی سفر به ایران در جزیره کیش ناپدید شد.

تهران می‌گوید از سرنوشت لوینسون بی اطلاع است. کاخ سفید نیز همواره گفته است برای آزادی او از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG