لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۹

یک نماینده مجلس ایران: شکنجه رضائیان کذب است؛ باید اعدام می‌شد


جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی همراه مادر و برادر خود در آلمان پس از آزادی
جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی همراه مادر و برادر خود در آلمان پس از آزادی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس ایران در واکنش به شکایت جیسون رضائیان ادعا کرد که این شکایت، «بهانه» دولت آمریکا برای توقیف بخشی از اموال ایران است و آقای رضائیان باید اعدام می‌شد.

سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه ۱۵ مهر به خبرگزاری مهر گفت «جاسوس» بودن جیسون رضائیان ثابت شده بود و مجازت او اعدام بود اما به دلیل «رافت اسلامی» آزاد شد.

این نماینده مجلس همچنین «شکنجه روحی» جیسون رضائیان را «کذب محض» دانست و عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای نیازی به «گروکشی» نداشته است: «آمریکایی‌ها بودند که خواهان مذاکره با ایران شدند؛ مگر ما خواهان مذاکره بودیم که کسی را به عنوان گروگان در مذاکرات نگه داریم؟»

او همچنین مدعی شد که آمریکا در پی طرح این شکایت به دنبال توقیف بخش دیگری از اموال ایران است.

جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست و خانواده اش، روز ۱۲ مهر از دولت ایران به دادگاه فدرال آمریکا شکایت کردند.

به به نوشته روزنامه واشنگتن پست، آقای رضائیان در این شکایت ادعا می‌کند طی ۱۸ ماهی که در ایران بازداشت بود، در جریان تلاش تهران برای تاثیرگذاری در روند مذاکرات اتمی با غرب، به گروگان گرفته شده و تحت شکنجه روحی قرار گرفته است.

خانواده رضائیان خواستار مقدار نامشخصی غرامت در ازای صدماتی که به آنها وارد شده، شده‌اند.

جیسون رضائیان روز ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۳ به همراه همسرش یگانه صالحی، به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت شد. همسر او بعد از حدود دو ماه آزاد شد. این دو در شکایت خود عنوان کرده‌اند در دوران طولانی بازداشت و بازجویی هدف سوءاستفاده های جسمی و روحی قرار گرفتند، از جمله تهدید به اعدام، افکندن به سلول انفرادی و بیخوابی.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG