لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

جان کری: بدون آزادی رسانه‌ها، هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای بزرگی کند


آقای کری گفت: "این حضور من با آزادی جیسون بهتر شد."
آقای کری گفت: "این حضور من با آزادی جیسون بهتر شد."

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در مراسم افتتاح ساختمان جدید روزنامه واشنگتن پست در پایتخت ایالات متحده، گفت هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای بزرگی کند، اما آزادی مطبوعات در آن نباشد.

جان کری در این مراسم که با حضور جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست که به تازگی از زندان ایران آزاد شده است برگزار شد، با بیان این که از او خواسته شده در این مراسم شرکت کند، گفت "این حضور من با آزادی جیسون بهتر شد."

جان کری به مشکل پیش آمده در لحظات آخر خروج جیسون رضائیان از ایران گفت و افزود همتای ایرانی اش، جواد ظریف پس از اعلام روز اجرای برجام این مشکل را به او خبر داد.

به گفته جان کری، آقای ظریف با برادر حسن روحانی و یک مقام قضایی در ایران تماس گرفت که او نیز وسط شب بیدار شد و کاغذی که اجازه می داد یگانه صالحی ایران را ترک کند، امضا کرد.

آقای کری گفت مقامات آمریکایی همچنان به دنبال این هستند که بدانند بر سر رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی که در ایران ناپدید شد، چه آمده است.

وی با اشاره به آزادی آقای رضائیان که به اتهام جاسوسی در تهران زندانی شده بود، گفت "ساعت‌هایی همسر و مادر جیسون ناپدید شدند. قبلا گفتند سپاه آنها را نگه داشت."

جیسون رضائیان نیز در این مراسم با تشکر از همکاران خود در واشنگتن پست و همچنین جان کری، وزیر خارجه و دیگر مقام‌های وزارت خارجه آمریکا، گفت که هیچ کشوری مثل ایالات متحده آمریکا از شهروندانش حمایت نمی‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت، "مقام‌های ایران به من می‌گفتند که هیچکس پیگیر کار تو نیست؛ تو فراموش شده‌ای. اما آنها دروغ می‌گفتند."

جیسون رضائیان روز ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۳ به همراه همسرش، به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت و زندانی شد؛ اتهامی که او و خانواده اش رد کرده‌اند.

همسر او بعد از حدود دو ماه آزاد شد و خود او نیز اواخر دی ماه در چارچوب توافق تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا آزاد شد.

XS
SM
MD
LG