لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۸

دیدار رئیس جمهوری آمریکا با جیسون رضائیان


تصویری از جیسون در کنار همسر و مادرش پس از خروج از ایران - آرشیو
تصویری از جیسون در کنار همسر و مادرش پس از خروج از ایران - آرشیو

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با جیسون رضائیان، روزنامه نگار ایرانی آمریکایی که دو ماه پیش از تهران آزاد شد، دیدار کرد.

آقای اوباما که برای سخنرانی و دیدار با نمایندگان آمریکا در خارج از کشور در ساختمان وزارت خارجه آمریکا حاضر شده بود، با خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران دیدار کرد.

جیسون رضائیان بیش از یکسال در تهران زندانی بود و درست روز اجرای توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، در مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا او نیز آزاد شد.

اول دیپلماسی

روز دوشنبه، باراک اوباما در جمع روسای نمایندگی های آمریکا در خارج از کشور سخنرانی کرد. وی گفت دیپلماسی و تمایل به گفت‌وگو با دیگران در صدر وظایف یک دولت است.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: "درگیری‌ها و جنگ‌ها خود بخود تمام نمی‌شود. تحولات اتفاقی نیست؛ توافق ها بدون تلاش به دست نمی‌آید. این رویدادها نیاز به دیپلماسی و تمایل به مذاکره با دیگران دارد. برخی از اوقات باید با دشمن گفت‌وگو کرد، افرادی که نظام ارزشی شان با آنچه ما به آن معتقدیم، کاملا متفاوت است اما باید تلاش کنیم."

باراک اوباما "انتقال تاریخی و دموکراتیک در افغانستان"، "خارج کردن تسلیحات شیمیایی در سوریه"، "توافق اتمی با ایران"، "بازگشت آمریکایی‌های زندانی به وطن" و "پایان مخاصمات در سوریه" را به عنوان مثالی برای کابرد مذاکره در دیپلماسی برشمرد.

XS
SM
MD
LG