لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

اوباما: تا آخرین روز حضورم در کاخ سفید برای آزادی خبرنگاران محبوس تلاش می کنم


این آخرین حضور باراک اوباما در ضیافت کانون خبرنگاران آمریکا در مقام ریاست جمهوری است.
این آخرین حضور باراک اوباما در ضیافت کانون خبرنگاران آمریکا در مقام ریاست جمهوری است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بانوی اول این کشور شامگاه شنبه در میهمانی سالانه کانون خبرنگاران کاخ سفید شرکت کردند.

حضور در این ضیافت که در هتل هیلتون واشنگتن برگزار شد، فرصتی بود برای آقای اوباما تا برای آخرین بار در مقام ریاست جمهوری آمریکا تا با خودش، دوستان و منتقدان و همچنین رسانه ها و کنگره ایالات متحده شوخی کند.

آقای اوباما در این سخنرانی از جمله انتقادهایی را که به برنامه بیمه بهداشت و درمان ابداعی او موسوم به اوباماکر مطرح شده را در قالب شوخی مطرح کرد.

حال و هوای این میهمانی عمدتا شاد است و سخنران ها به دور از فضای سیاسی واشنگتن مسائل را به باد شوخی می گیرند.

سال آینده

آقای اوباما در سخنانش گفت: "سال آینده یک نفر دیگر در این نقطه سخن خواهد گفت و هیچکس نمی تواند پیش بینی کند که این زن چه کسی است!" هیلاری کلینتون تنها داوطلبی است که برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تلاش می کند.

خانم کلینتون در این جمع حضور نداشت. برنی سندرز دیگر داوطلب احراز نامزدی انتخابات از حزب دموکرات در ضیافت شامگاه شنبه در هتل هیلتون واشنگتن حاضر بود.

کاندیدای جمهوریخواه

دونالد ترامپ داوطلب جنجالی جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری در ضیافت حاضر نبود.

اوباما در سخنانش به شوخی گفت: "می گویند ترامپ تجربه سیاست خارجی لازم برای ریاست جمهوری را ندارد. اما انصاف را رعایت کنیم. او سال ها صرف دیدار با رهبران جهان کرده: دختر شایسته سوئد، دختر شایسته آرژانتین، دختر شایسته آذربایجان."

دونالد ترامپ شریک مسابقات ملکه زیبایی جهان است و اوباما همین قسمت از کارنامه ترامپ را بهانه شوخی با او قرار داده بود.

این میهمانی شام به عنوان رسمی سالیانه با دعوت از ستارگان هالیوود و خبرنگاران برجسته شبکه ها و مطبوعات و با حضور رئیس جمهوری و بانوی اول و همچنین مقامات بلندپایه سیاسی آمریکا هر ساله از سوی کانون خبرنگاران کاخ سفید ایالات متحده در واشنگتن برگزار می شود.

جیسون رضائیان یکی از میهمانان

جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار روزنامه واشنگتن پست که دی ماه گذشته در پی آزادی از زندان اوین به آمریکا بازگشت، از جمله میهمانان مدعو کانون روزنامه نگاران بود.

آقای رضائیان که در زمان ضیافت سال گذشته در ایران زندانی بود، در ضیافت شنبه شب با ابراز احساسات همکارانش در واشنگتن پست و تجلیل نویسندگان، خبرنگاران و چهره‌های سیاسی و فرهنگی روبرو شد.

جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی در ضیافت کانون روزنامه نگاران آمریکا در واشنگتن
جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی در ضیافت کانون روزنامه نگاران آمریکا در واشنگتن

باراک اوباما در این مراسم با یادآوری اینکه سال پیش ابراز امیدواری کرده بود تلاش‌های دولت برای آزاد کردن آقای رضائیان به نتیجه برسد تاکید کرد که تلاش برای آزاد ساختن تمامی خبرنگاران محبوس را تا آخرین روزی که در کاخ سفید است، ادامه خواهد داد.

جیسون رضائیان نیز در این مراسم با یادآوری ارعاب ناشی از گذراندن بخشی از زندان خود در ایران در سلول انفرادی، به کنایه گفت گرچه ابهت چنین جمعی بزرگ از سرشناسان نیز به نوبه خود عاری از ارعاب نیست اما وضعیت اینجا خوش آیند و لذت آفرین است.

او یک سال آینده را در دانشگاه هاروارد صرف تحقیق و بررسی درباره ابعاد جدید روابط ایران و آمریکا و محاسبات دیپلماتیک میان دو کشور خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG