لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

جزئیات شکایت هواپیمایی اوکراین علیه جمهوری اسلامی در گفتگو با مهرزاد زارعی


تصویر بخشی از شکایت هواپیمایی اوکراین، علیه جمهوری اسلامی

بر اساس شکواییه خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین که نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شده است،‌ این خطوط هوایی طی ماه‌های گذشته از دولت جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان دو متهم سرنگونی هواپیمای پی‌اس ۷۵۲، در دادگاه عالی ایالت انتاریو کانادا اقامه دعوی کرده است.

مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی، از جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲، با اشاره به این که این شکایت در تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال گذشته در دادگاه عالی ایالت انتاریو ثبت شده است به صدای آمریکا گفت،‌ ثبت این شکایت نشان می‌دهد که‌ این خطوط هوایی، دادگاه عالی انتاریو را، محکمه‌ای مناسب برای اقامه دعوی و محقق دادخواهی خانواده‌های جانباختگان دانسته است.

آقای زارعی با بیان این که این سند توسط وکلای پرونده و پس از شش ماه به دست خانواده‌های دادخواه رسیده است، افزود، این شکایت به دلیل مسائل سیاسی که دولت کانادا با جمهوری اسلامی انجام می‌دهد تا به امروز مخفی مانده بود.

به گفته او این مخفی کاری، نشان از مماشات و مدارای دولت کانادا با جهوری اسلامی ایران و سرپوش گذاشتن این دولت بر جنایت سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی است که عامدانه به هواپیما پی‌اس ۷۵۲ شلیک کرده‌اند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود که پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد.

مقامات جمهوری اسلامی در روزهای ابتدایی دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند، اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

مهرزاد زارعی در ادامه گفت‌و‌گوی خود با صدای آمریکا،‌ مهتمرین بخش شکایت خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین را درخواست غرامت ۷۵۰ میلیون دلاری برای ۱۷۶ سرنشین هواپیما و غرامت ۲۵۰ میلیوین دلاری برای هواپیمایی اعلام کرد و گفت: «این شکایت مطمئنا برای مقامات جمهوری اسلامی ارسال و به آنها ابلاغ شده است و باید منتظر پاسخگویی و دفاعیات حکومت ایران بود.»

آقای زارعی همچنین با اشاره به نشست هفته گذشته سران گروه هفت در کانادا به صدای آمریکا گفت، در این جلسه رهبران این گروه تبادل نظر داشتند که چگونه مقامات و جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند تا پاسخگوی این جنایت عامدانه خود باشند.

مهرزاد زارعی در پایان گفتگوی خود با صدای آمریکا افزود: «خانواده‌های دادخواه تا آخرین نفس به دنبال دادخواهی عزیزانشان هستند، ‌هدف ما غرامت نیست، هدف ما پول نیست و از روزهای اول گفتیم، تنها چیزی که برای ما مهم است پاسخگو کردن مقامات جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران است.»

پس از آشکار شدن عامدانه بودن سرنگونی هواپیما پی‌اس ۷۵۲،‌ خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز تا به امروز کوشیده‌اند توجه جهانی را به درخواست خود برای پاسخگو کردن حکومت جمهوری اسلامی نسبت به ساقط کردن این هواپیما جلب کنند.

سازمان هواپیمایی ایران با انتشار گزارش نهایی خود «کاربر سامانه دفاع هوايی مستقر در اطراف تهران» را مقصر سقوط هواپیما اوکراینی دانسته و اعلام کرد که او منتظر دستور از مرکز نمانده،‌ به‌ دلیل «خطا در تنظیم جهت جغرافیایی» هواپیمای پرواز پی‌اس۷۵۲ را «متخاصم» تشخیص داده و «بر خلاف رويه پیشبینی شده»، اقدام به شلیک دو موشک به سمت هواپیما کرده است.

مقامات کانادایی و اوکراینی به گزارش نهایی که مقامات جمهوری اسلامی ایران با گذشت بیش از یک سال از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه منتشر کردند واکنش منفی نشان دادند و دولت کانادا از نبود اطلاعات قانع‌کننده در این گزارش ابراز نگرانی عمیق کرده است.

XS
SM
MD
LG