لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

شهردار تهران: ابعاد جدید پرونده املاک نجومی رسیدگی می‌شود


محمد علی نجفی شهردار تهران
محمد علی نجفی شهردار تهران

محمد علی نجفی، شهردار تهران، در نخستین نشست خبری پس از در اختیار گرفتن سمت خود، اعلام کرد که کمیته‌ای را برای روشن شدن وضعیت واگذاری املاک نجومی تعیین کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، آقای نجفی روز دوشنبه ۲۴ مهر به خبرنگاران گفت که هنوز موضوع املاک نجومی برای او مبهم است چرا که مشاور شهردار پیشین تهران در رسیدگی به املاک نجومی به درخواست او برای ارائه گزارش پاسخ نداده است.

«املاک نجومی» عنوانی است که برای پرونده واگذاری املاک شهرداری به برخی اشخاص با تخفیف ویژه استفاده می‌شود.

شهریور ماه سال گذشته برخی وبسایت‌های خبری نامه سازمان بازرسی به شهرداری را منتشر کردند که در آن از شهردار تهران درباره واگذاری املاک با تخفیف ۵۰ درصدی به افرادی خارج از شهرداری، توضیح خواسته بود.

این نامه از سوی اعضای اصلاح طلب منتقد محمد باقر قالیباف منتشر شد. این اعضا ادعا کردند که تخفیف داده شده در واگذاری املاک حدود دو هزار میلیارد تومان بوده است.

دستگاه قضایی در ادامه پرونده را مورد بررسی قرار داد و تخلف و غیرقانونی بودن برخی از واگذاری‌ها را تایید کرد. یک نماینده مجلس نیز زمستان گذشته گفت که آقای قالیباف واگذاری ۱۲۰ ملک با تخفیف ویژه به افراد را پذیرفته است.

حال محمد علی نجفی، شهردار جدید تهران، اعلام کرده است که برای بررسی ابعاد واگذاری این املاک کمیته‌ای سه نفره تشکیل داده است.

او گفت: «واگذاری املاک تنها از طریق سازمان املاک شهرداری نبوده و از طرق دیگر هم به اسم و هزینه شهرداری واگذار می‌کردند که اگر فرصت شود پس از بررسی اعلام خواهم کرد.»

به گفته او، برخی از افراد که نامشان در لیست آمده بود ملکی دریافت نکردند که باید از آنها اعاده حثیت شود اما افرادی هم هستند که نامشان در لیست نیست اما ملک دریافت کرده اند.

تخلف مدیریت دوره پیش شهرداری در استخدام ۶ هزار نفر

شهردار تهران در بخش دیگری از گفت و گوی خود با اعلام اینکه شهرداری تهران ۶۸ هزار و ۴۰۰ نفر پرسنل دارد گفت که ۵۰ هزار کارگران بخش نگهداشت و پسماند هم پیمانکار شهرداری تهران هستند اما جزو پرسنل شهرداری تهران نمی‌شوند.

او در ادامه با اشاره به اینکه تخلفات در معاونت مالی اداری شهرداری در دست بررسی است گفت: «از اول فروردین امسال تا زمانی که مسوولیت شهرداری به من واگذار شد، حدود ۶ هزار نفر از پرسنل شهرداری رسمی شده‌اند. این یک تخلف است، لذا گفتم که پرونده مدیرکل منابع انسانی تشکیل شود.»

آقای نجفی در بخش دیگری از سخنان خود، بدهی‌های شهرداری تهران را حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که برخی بدهی‌ها در حساب‌های شهرداری منظور نشده‌اند و به طور معجزه آسا کشف می‌شوند؛ مثلا تعاونی ناجا به تازگی مدعی شده است که ۲ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان از شهرداری طلب دارد.

در سالهای پایانی شهرداری محمد باقر قالیباف شهردار پیشین تهران، منتقدان، مدیریت ۱۲ ساله او را موجب بدهکاری سنگین شهرداری تهران، استخدام انبوه نیروی انسانی و از میان رفتن سرمایه‌های شهر دانستند.

در جریان انتخابات اردیبشت ماه گذشته، اصلاح طلبان موفق شدند شورای شهر تهران را به طور کامل از دست اصولگرایان خارج کنند. پس از این پیروزی، شورای شهر محمد علی نجفی، چهره اصلاح طلب و از اعضای دولت آقای روحانی را به سمت شهردار تهران انتخاب کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG