لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

مصرف زودهنگام مازوت در نیروگاه‌های ایران؛ ساکنان تبریز به آلودگی هوا اعتراض کردند


آرشیو
آرشیو

استفاده از سوخت فسیلی مازوت به جای گاز مایع برای تولید برق در استان آذربایجان شرقی، اعتراض و انتقاد ساکنان تبریز را برانگیخته است.

استفاده از سوخت فسیلی مازوت در نیروگاه‌های تولید برق، سال گذشته با آغاز زمستان و هم‌زمان با اوج‌گیری استخراج بیت‌کوین در ایران و افزایش انتقادها از قطع پیاپی برق رخ داد و تشدید آلودگی هوا را در پی داشت.

حال مدیران استانی در آذربایجان شرقی می‌گویند امسال به‌کارگیری مازوت در نیروگاه تبریز با تصمیم مدیریت کشوری از هفدهم شهریور ماه آغاز شده است؛ این تصمیم با اعتراض مردم و مدافعان محیط زیست روبرو شده است.

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، در جلسه چهارشنبه ۲۸ مهر کارگروه کاهش آلودگی هوا، به کار بردن مازوت را تصمیم مدیریت کشوری دانست و گفت «سلامت شهروندان نباید قربانی سهل‌ انگاری شود.»

جواد رحمتی، با اشاره به «پی‌گیری‌ها» از وزارت نفت برای افزایش سهمیه گاز نیروگاه‌های استان آذربایجان شرقی، تأکید کرد در این خصوص «فرصت‌های زیادی» از دست رفته و دولت باید با فراهم کردن تسهیلات آن را جبران کند.

محسن موسوی، مدیرعامل شرکت تولید برق استان نیز با اشاره به این که استفاده از مازوت در سال‌های گذشته در زمان اوج مصرف گاز در فصل سرما شروع می‌شد، گفت در سال جاری با دستور وزارت (نیرو) «سوخت نیروگاه تبریز را از گاز مایع به مازوت تبدیل کرده‌ایم.»

زمستان گذشته، بعضی روزها تنها ۷۰ میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌های ایران انتقال یافت، در حالی که نیاز روزانه این نیروگاه ها ۱۹۰ میلیون متر مکعب گاز است.

پیش‌تر، وزیر نفت ایران پیش‌بینی کرده است که امسال در فصل سرما روزانه «تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز» در کشور وجود داشته باشد.

در پی این اظهارات جواد اوجی، ایرنا در گزارشی نوشت: سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در زمستان امسال با مشکل جدی مواجه خواهد شد و پایداری شبکه برق به خطر خواهد افتاد.

XS
SM
MD
LG