لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

اوج‌گیری استخراج بیت‌کوین در ایران همزمان با قطع پیاپی برق و مصرف مازوت در نیروگاه‌ها؛ پای چینی‌ها در میان است


خیابان‌های تهران در خاموشی
خیابان‌های تهران در خاموشی

در پی انتشار خبرهایی از قطع برق پراکنده در تهران و برخی از شهرهای ایران و همچنین تشدید آلودگی هوا به دلیل سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های برق، گزارش‌ها حاکی از آن است که دلیل افزایش مصرف برق و مشکلات پس از آن استخراج بیت کوین است.

برخی روزنامه‌نگاران داخل ایران با انتشار پیام‌هایی در توئیتر اعلام کردند که همزمان با افزایش ارزش ارز دیجیتال بیت کوین، چینی‌ها در منطقه آزاد رفسنجان به کمک یک نهاد نظامی و با بهره گیری از مزیت برق ارزان، «معدن استخراج بیت کوین» راه انداخته‌اند.

مسعود نوری، روزنامه نگار، با اشاره به این موضوع اعلام کرده است که گفته می‌شود این معدن با ظرفیت ۱۷۵ مگاوات از دستگاه‌هایی با راندمان پایین استفاده می‌کند.

سخنگوی صنعت برق ایران نیز تایید کرد که بیش از ۶۰۰ مگاوات برق کشور توسط استخراج کنندگان ارز دیجیتال مصرف می شود. او به خبرگزاری ایرنا گفت که بیش از ۳۰۰ مگاوات برق به طور غیرمجاز توسط استخراج کنندگان بیت کوین مصرف می شود. این مقام وزارت نیرو همچنین گفت که تا کنون ۳۱۰ مگاوات انشعاب به صورت قانونی در اختیار فعالان حوزه ارز دیجیتال قرار گرفته است و این وزارتخانه ملزم به تامین برق این فعالان است.

اختصاص برق به فعالیت پرمصرف استخراج بیت کوین در حالی است که همزمان، گزارش هایی از قطع گسترده برق در تهران و برخی از شهرها منتشر شده است.

جواد حیدریان، روزنامه نگار و فعال محیط زیست، روز سه شنبه ۲۳ دی در پیامی در توئیتر از قطع مداوم و چند ساعته محل زندگی خود در تهران خبر داد. کاربران دیگری نیز با انتشار نظرات خود از قطع برق در محلات دیگر تهران خبر داده‌اند.

ویدئوهایی نیز از تاریکی خطرآفرین بزرگراهها در تهران به دلیل قطع برق توسط کاربران منتشر شده است.

قطع مداوم برق پس از آن رخ داد که در روزهای گذشته پس از اوج گیری انتقادها از مصرف مازوت در نیروگاه‌ها که منجر به تشدید آلودگی هوا شده است، رئیس سازمان محیط زیست ایران گفت که به دلیل افزایش مصرف گاز، نیروگاه‌های حاشیه تهران با کمبود گاز مواجه شده اند و به همین دلیل از مازوت استفاده می کنند. او اضافه کرد که قطع شدن برق بهتر از سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها است.

این اظهارات هم با انتقاداتی همراه شد.

داوود سوری، از فعالان اقتصادی، در توئیتر نوشته است: «هوا که آنچنان سرد نیست، مدارس و دانشگاهها و سالن‌ها و ... که به خاطر کرونا یا تعطیل یا کم‌کارند، پس افزایش مصرف گاز از کجا می‌آید؟ چرا همواره مردم را مقصر می‌دانید؟»

حسین رونقی، فعال مدنی نیز در توئیتر نوشت: «گفتید اگر مردم برق می‌خواهند باید مازوت را تحمل کنند! الان مازوت به خوردمان می‌دهید که هیچ، برق هم نداریم! گویا مهم این نیست ما اکسیژن و برق نداشته باشیم و مازوت تنفس کنیم، مهم این است بزرگواران چین کمونیستی بیت‌کوین داشته باشند.»

از دوسال پیش که ارزش بیت کوین تا حدودی افزایش پیدا کرد، گزارش هایی از راه اندازی مجموعه‌های استخراج این ارز دیجیتال در برخی از مراکزی که از برق ارزان بهره می بردند، از جمله مساجد و گاوداری‌ها، منتشر شد. از همان هنگام، خبر ورود چینی‌ها برای استخراج بیت کوین در ایران با بهره گیری از برق یارانه ای و ارزان کشور منتشر شد. حال گزارش شده است که چینی‌ها این پروژه اقتصادی خود را با همکاری یک نهاد نظامی در رفسنجان پیش می‌برند.

به این ترتیب، در حالی که مناطقی از کشور با قطع برق مواجه هستند و شهرهای بزرگ از جمله تهران شاهد تشدید آلودگی هوا به دلیل سوزاندن مازوت در نیروگاهها هستند، فعالان اقتصادی چینی و نهادهای نظامی به طور رسمی برق یارانه‌ای را برای فعالیت پرمصرف استخراج ارز دیجیتال مصرف می‌کنند؛ ارزی که استخراج یک واحد آن نیرویی معادل برق مصرفی یک خانه برای ۲۴ سال را مصرف می‌کند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در این باره گفت: «مردم ایران به وضوح و روشنی سخن گفتند. آنها چهل سال فساد و سوءاستفاده را رد کردند و خواستار توقف دزدسالاری و توقف انتخاب مصالح عاملان خارجی به جای مصالح مردم ایران شدند.»

XS
SM
MD
LG