لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

زیان کمبود و قطع برق در ایران سالانه ۲ میلیارد دلار اعلام شد


قطع برق در تهران
قطع برق در تهران

خاموشی و کمبود برق در ایران کماکان ادامه دارد و بر نارضایتی ها و اعتراضات دامن زده است؛ مشکلی که نه تنها بر زندگی روزمره مردم تاثیر منفی دارد بلکه نهادهای مختلف دولتی و خصوصی را هم درگیر مشکلات کرده است.

محمد ملاکی، عضو سندیکای تولیدکنندگان برق، در یک نشست خبری خسارات و زیان های ناشی از کمبود و قطع برق در کشور را سالانه ۲ میلیارد دلار برآورد کرد.

همزمان، علی کامیار،‌ دادستان دیوان محاسبات می گوید یک مورد مزرعه استخراج رمزارز در تهران کشف شده که به اندازه ۱۰ استان برق مصرف ‌کرده و شرکت برق متوجه نشده است.

برخی از مقامات در ایران، معضلات مربوط به کمبود برق را مرتبط با تولید رمزارزها می دانند.

این در حالی است که یک عضو سندیکای تولیدکنندگان برق می گوید تاثیر این امر قابل توجه نیست و مهمترین عامل بروز خاموشی‌ها عدم سرمایه گذاری در بخش تولید برق است.

تداوم قطعی و کمبود برق در ایران منجر به افزایش قیمت ها در بخش های مختلف صنعتی ایران شده است.

اسماعیل کاظمی قهی، رئیس اتحادیه مصالح‌ فروشان می گوید: سیمان در بازار کمیاب و قیمت هر کیسه به ۶۰ هزار تومان رسیده است و چنانچه قطع برق تداوم داشته باشد، ممکن است قیمت هر کیسه سیمان به بالای ۶۰ هزار تومان هم برسد.

مدیران صنایع فولاد نیز با اشاره به تاثیر کمبود برق بر کاهش تولید و افزایش قیمت آهن می گویند قطع برق موجب خسارت میلیاردی به صنعت فولاد ایران شده و این مساله افزایش قیمت آهن آلات را در کشور به دنبال دارد.

کمتر از یک هفته پیش شرکت توانیر برای حل بحران کمبود برق از تعطیلی ۲ هفته‌ای صنایع سیمان، پتروشیمی و فولاد خبر داده بود.

در بخش خصوصی و مشاغل آزاد نیز نبود و کمبود برق، فعالان این عرصه را با ضرر و زیان‌های بسیاری مواجه کرده که می تواند منجر به تعطیلی کسب و کار آنها شود.

XS
SM
MD
LG