لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

کاخ سفید: ایران به تلاشهای دیپلماتیک برای پاسخگویی سوریه در استفاده از تسلیحات شیمیایی بپیوندد


کاخ سفید با محکوم کردن سوریه برای استفاده از تسلیحات شیمیایی در جنگ داخلی این کشور، از کشورهای امضا کننده کنوانسیون منع استفاده از سلاح های شیمیایی از جمله ایران و روسیه خواست به تلاش ها برای پاسخگویی دولت سوریه به پیوندند.

کاخ سفید این موضوع را پس از گزارش سازمان ملل متحد اعلام کرد که روز چهارشنبه منتشر شد و در آن حکومت سوریه مسئول دو مورد حمله شیمیایی علیه مردم خود در آوریل ۲۰۱۴ و سپتامبر ۲۰۱۵ در ادلب واقع در شمال کشور شناخته شده است.

ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه با محکوم کردن دولت بشار اسد در استفاده از گاز کشنده کلرین، در بیانیه ای اعلام کرد دیگر جایی برای انکار نیست که دولت سوریه بارها علیه مردمش از گاز کلرین صنعتی به عنوان سلاح جنگی استفاده کرده است.

در همین حال، وزیر امورخارجه فرانسه نیز روز پنجشنبه در بیانیه ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست قاطعانه به گزارش روز سازمان ملل در مورد سوریه واکنش نشان دهد.

پیشتر سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل استفاده از تسلیحات شیمیایی را "وسیله ای وحشیانه" خواند که با وجدان بشر آن را نفرت انگیز می داند.

رئیس بخش دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز خواستار آن شد که شورای امنیت اطمینان حاصل کند مسئولان استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه به میز محاکمه کشانده شوند.

XS
SM
MD
LG