لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

وزیر اطلاعات ایران: بشار اسد پیشنهاد فرستادن خانواده اش به تهران را رد کرد


بشار اسد و همسرش اسما اسد
بشار اسد و همسرش اسما اسد

وزیر اطلاعات ایران می گوید بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، پیشنهاد فرستادن خانواده اش به تهران را رد کرد.

محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در هنگام شدت گرفتن نبردهای سوریه، به بشار اسد پیشنهاد کرده بود که خانواده خود را به ایران بفرستد اما اسد این پیشنهاد را رد کرد.

به گفته او، رئیس جمهوری سوریه در پاسخ پیشنهاد قاسم سلیمانی گفته است که خانواده‌اش فرقی با دیگر خانواده‌های سوری ندارد.

جمهوری اسلامی ایران حامی عمده دولت سوریه در منطقه است و از آغاز بحران داخلی سوریه از دولت بشار اسد حمایت کرده است. نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به فرماندهی قاسم سلیمانی با ارسال نیرو و تجهیزات به ارتش سوریه در نبرد با مخالفان مسلح بشار اسد کمک می کند. ایران به تازگی نیروهایی از یگانهای تکاور ارتش را نیز به سوریه اعزام کرده است.

وزیر اطلاعات ایران در این گفت و گو درباره حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه و عراق نیز گفت که اگر ایران در این کشورها با گروه‌های تکفیری مواجه نمی‌شد، قطعا مجبور به رویارویی با آنها در استانهای غربی خود می‌شد.

آقای علوی تاکید کرد شهر رقه در سوریه یکی از اماکنی است که داعش در آن "ضد ایران توطئه چینی و برنامه ریزی می‌کند."

به گفته او در این مدت داعش تلاش زیادی برای فرستادن اعضای خود به ایران انجام داده است که همه آنها کشته یا دستگیر شده‌اند. وزیر اطلاعات ایران از جمله به دستگیری برخی از این گروهها در روزهای برگزاری انتخابات مجلس دهم در ایران در اواخر سال گذشته اشاره کرد و گفت: "در آن ایام یک کارگاه بزرگ برای ساخت مواد منفجره شناسایی شد."

اظهارات وزیر اطلاعات ایران درباره کمک به دولت اسد در نبرد با گروههای تکفیری در حالیست که غرب حمایت ایران از دولت سوریه در سرکوب اعتراضات مخالفان معتدل بشار اسد را محکوم می کند.

نبرد مخالفان مسلح با نیروهای دولتی ارتش، بیش از پنج سال پیش در پی سرکوب اعتراضات ضد دولتی در برخی از شهرهای سوریه آغاز شد.

درگیری های سوریه از آن هنگام تا کنون، حدود ۳۰۰ هزار کشته و میلیون ها آواره به جای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG