لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

ظریف: ایران، ترکیه و روسیه بازیگران مهم منطقه‌اند


چاووش اوغلو، ظریف را "برادر عزیزم" خطاب کرد.
چاووش اوغلو، ظریف را "برادر عزیزم" خطاب کرد.

محمد جواد ظریف که برای دیدار با مقامات ترکیه راهی این کشور شده، در آنکارا به خبرنگاران گفت که ایران، ترکیه و روسیه "بازیگران مهم در منطقه" هستند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که برای دیداری یک روزه به ترکیه سفر کرده است، روز جمعه ۲۲ مرداد با مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد و همراه با او در یک نشست خبری حاضر شد.

وزیر خارجه ترکیه آقای ظریف را "برادر عزیزم" خطاب کرد و با اشاره به بیدار بودنش در شب کودتای ترکیه گفت: "برادرم ظریف نیز در تهران با ما همراهی کرد و نخوابید. در آن شب بیشترین تماس را با ما داشتند. تا صبح چهار یا پنج بار با من تماس گرفتند و در روزهای بعدی نیز به دفعات مکرر گفت‌و‌گو کردیم."

آقای چاووش اوغلو تاکید کرد که ترکیه خواهان خرید گاز بیشتر از ایران و حضور بیشتر گردشگران ایرانی در ترکیه است.

او با اشاره به "دیدگاه‌های متفاوت" ایران و ترکیه در مورد سوریه، نقش ایران را در حل مساله سوریه "با اهمیت" توصیف کرد.

محمد جواد ظریف هم که در بدو ورود به آنکارا در گفت‌وگو با خبرنگاران کودتای اخیر ترکیه را محکوم کرده بود، بر نقش مهم ایران و ترکیه و سوریه در منطقه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که "اختلاف‌نظرها"ی موجود از طریق گفت‌وگو "حل و فصل" خواهد شد.

توییت فارسی مولود چاووش اوغلو در استقبال از محمد جواد ظریف

روابط ایران و ترکیه عموما دوستانه بوده اما این دو کشور پس از بروز بحران سوریه با اختلاف نظر جدی مواجه شدند. ایران برخلاف ترکیه متحد اصلی و حامی ادامه حضور بشار اسد در قدرت است.

با این حال به نظر می‌رسد با تغییرات در سیاست خارجی ترکیه پس از وقوع کودتای نافرجام، ایران و ترکیه و سوریه بیش از پیش به یکدیگر نزدیک شوند.

XS
SM
MD
LG