لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

واکنش‌های توئیتری به ادامه ممانعت از حضور زنان در «آزادی» با کمک دوربین‌های امنیتی


اسم این دختر بهاره خسرویانی هست که با انتشار عکس در صفحه اینستاگرامش نوشت: همیشه دوست داشتم دربی رو از نزدیک ببینم. پایان حسرتی چندساله برای دیدن دربی
اسم این دختر بهاره خسرویانی هست که با انتشار عکس در صفحه اینستاگرامش نوشت: همیشه دوست داشتم دربی رو از نزدیک ببینم. پایان حسرتی چندساله برای دیدن دربی

در ادامه بازی های لیگ برتر فوتبال ایران، تیم های پرسپولیس و استقلال تهران در حالی برابر هم صف آرایی کردند که زنان باز هم نتوانستند مجوز حضور در ورزشگاه آزادی را بگیرند.

ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها کمی پس از اجباری شدن حجاب زنان در ایران آغاز شد. آخرین باری که زنان به ورزشگاه آزادی رفتند، جشن صعود تيم ملی فوتبال به جام جهاني در سال ۷۷ بود و از آن روز تا حالا درهای ورزشگاه ها به روی زنان بسته مانده است.

زنان در تمام این سالها برای ورودشان به ورزشگاه تلاش کرده اند. مسوولان هم در پاسخ به خواسته آن ها اظهار نظرهایی متفاوتی داشتند و بیشتر از آماده نبودن «زیرساخت ها» سخن گفتند.

مهدی تاج ، رییس فدراسیون فوتبال آخرین بار عنوان کرد که موضوع ورود زنان به ورزشگاه ها در دستور کار شورای امنیت ملی است.

شهرآورد (دربی) امسال هم داستانی مشابه برای زنان داشت. این بار نیز زنان چند ساعت قبل از آغاز بازی در شبکه های مجازی از نابرابری جنسیتی و رعایت نشدن حقوق شهروندیشان نوشتند اما مسئولان با بکارگیری ماموران پلیس زن و نصب ۵۰۰ دوربین در ورزشگاه آزادی تلاش خود را برای شناسایی زنانی کردند که می خواستند با گریم مردانه از روی سکوها تیم مورد علاقه خود را تشویق کنند.

پیش از شروع بازی پرسپولیس و استقلال ، رسانه های داخلی از بازداشت دو زن خبر دادند که با گریم مردانه وارد استادیوم شده بودند. خبری که واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت.

زهرا کشوری با این توئیت از هزینه‌ای که برای نصب دوربین‌ها شده تا زنان را در ورزشگاه آزادی شناسایی کنند انتقاد کرد:

بنفشه جمالی هم نوشت: براساس کدام قانون سالها ما از حق رفتن به ورزشگاه محروم شده ایم؟

و اظهار تاسف یک دختر طرفدار فوتبال:

شادی یکی از کاربران توئیتر با انتقاد از جمعیتی که شاهد بازداشت دختران بودند، نوشت:

توئیت مهناز افشار، بازیگر نیز قابل توجه بود: «درک اشتیاق زنان برای ورود به ورزشگاه نه سخته نه غیر قابل فهم!»

اما این تمام واکنش ها درباره ورود زنان به ورزشگاه در فضای مجازی نبود.

یکی از دخترانی که چندین بار با گریم مردانه وارد استادیوم شده بود. ساعاتی قبل از بازی عکسی را به همراه سیدجلال حسینی، کاپیتان تیم پرسپولیس در صفحه اجتماعی اش منتشر و برای تیم محبوبش آرزوی موفقیت کرد. او بعد از آن در استوری دیگری تصویری از گریم جدیدش را برای حضور در ورزشگاه به اشتراک گذاشت.

عکسی هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حاکی از حضور یک دختر با شمایل مردانه در ورزشگاه است که توانسته از سد ماموران و دوربین‌های امنیتی بگذرد.

ویدیویی هم در حاشیه بازی امروز منتشر شد که در کنار خودروی گشت ارشاد، دو زن را در حال فروختن ساندویچ نشان می داد. زنانی که تا پشت میله های ورزشگاه آزادی اجازه حضور دارند اما نمی توانند به عنوان یک تماشاچی وارد ورزشگاه شوند!

اما در طول بازی زنان یک نماینده در حاشیه زمین داشتند. آرزو جعفرپور، گزارشگر رادیو که اگر چه پیش از این برای گزارش بازی استقلال و فولاد خوزستان به آزادی آمده بود اما این بار حضورش در آزادی بدون حاشیه نبود.

رسانه های داخلی که ابتدا اعلام کرده بودند، یگان ویژه نیروی انتظامی از حضور این گزارشگر زن جلوگیری کرده است ، دقایقی بعد نوشتند که «او وارد استادیوم شد و در جای خود قرار گرفت». جایی که نه جایگاه ویژه خبرنگاران است و نه سکوی تماشاگران! جایی در حاشیه که برای خانم گزارشگر در نظر گرفته اند.

در نهایت تقابل دو تیم پرطرفدار ایران در آزادی «مردانه» تمام شد آن هم به شکل کاملا کسل کننده و در جوی که برخی رسانه ها آن را به نقل از برخی تماشاگران، امنیتی توصیف کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG