لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

گزارش «دیلی میل» از دخترانی که وقتی به شکل مرد شدند، اجازه ورود به ورزشگاه یافتند


Refugees who fled the conflict in Ethiopia's Tigray region, ride a bus going to the Village 8 temporary shelter, near the Sudan-Ethiopia border, in Hamdayet, Sudan, Dec. 1, 2020.
Refugees who fled the conflict in Ethiopia's Tigray region, ride a bus going to the Village 8 temporary shelter, near the Sudan-Ethiopia border, in Hamdayet, Sudan, Dec. 1, 2020.

گزارشی از مکس مارگن در «دیلی میل»

پنج زن ظاهر خود را شبیه مردان درآوردند تا بتوانند با به چالش کشیدن مقررات سفت و سخت اسلامی ایران برای تماشای مسابقه فوتبال به ورزشگاه بروند.

این گروه با گذاشتن ریش مصنوعی، کلاه گیس و به تن کردن لباس مردانه از بازرسی ورزشگاه آزادی تهران عبور کردند تا شاهد قهرمانی تیم محبوب شان پرسپولیس در لیگ برتر خلیج فارس باشند.

زنان از انقلاب ۱۳۵۷ به بعد از ورود به ورزشگاه برای تماشای مسابقات فوتبال منع شده اند. مقام های جمهوری اسلامی می گویند باید از زنان در برابر فضای مبتذل ورزشگاه حفاظت کرد.

یکی از کاربران در رسانه های اجتماعی در زیر تصویر آن ها نوشت: «ای کاش روزی بتوانند با هویت خودشان وارد استادیوم شوند.» اظهارنظری که با استقبال بسیاری روبرو شد.

حرکت شجاعانه این دختران در شرایطی انجام گرفت که ۳۵ زن هنگام ورود به ورزشگاه برای تماشای بازی پرسپولیس و استقلال بازداشت شده بودند.

مقام های حکومتی می گویند این زنان بازداشت نشدند بلکه نگه داشته شده و پس از انتقال به مکانی مناسب آزاد شدند.

سال پیش عده دیگری از زنان در تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی در پوشش مردانه بازداشت شده بودند.

عیلرضا عادلی، مدیر کل دفتر امور انتظامی وزارت کشور ایران، می گوید این بار اول نیست که دختران می کوشند با لباس مبدل برای تماشای مسابقات فوتبال وارد ورزشگاه شوند. عادلی تاکید دارد به دلیل جو نامساعد و شلوغی جمعیت در ورزشگاه همچنان از ورود زنان جلوگیری خواهد شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG