لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

جمعی از زنان ایرانی خواستار فشار فیفا بر جمهوری اسلامی برای حضور زنان در ورزشگاه شدند


جمعی از زنان ایرانی در نامه‌ای به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) خواستار آن شدند که این فدراسیون از دولت ایران بخواهد به ممنوعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها پایان دهد.

در بخشی از این نامه، که به امضای ۱۸ تن از زنان سرشناس ایرانی رسیده است، امضا کنندگان ضمن تقدیر از تیمی ملی فوتبال ایران در جام جهانی، تلاش مردان و زنانی که علیرغم خطرات، برای برابری مبارزه می‌کنند را ستودند.

در این نامه به نقل از امضا کنندگان آمده است: «ما از فیفا می‌خواهیم که یکپارچگی و رفتار درستی نشان دهد و بر اصول اساسی خود ایستادگی کند. از فیفا می‌خواهیم درخواست کند که ایران به طور دائم ممنوعیت حضور زنان در استادیوم های ورزشی را لغو کند.»

در میان امضاکنندگان این نامه، نام‌هایی همچون شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، گوگوش، شهر آغداشلو بازیگر و کاندیدای جایزه اسکار، مهرانگیز کار وکیل مدافع حقوق بشر، نیره توحیدی استاد دانشگاه، شیرین نشاط هنرمند و کارگردان و شهرنوش پارسی‌پور نویسنده، دیده می‌شود.

نازنین بنیادی بازیگر، فعال حقوق بشر و از اعضای هیات مدیره کمپین حقوق بشر در ایران که از بانیان این اقدام جمعی بوده است در گزارشی که در وبسایت کمپین منتشر شد گفت که امضا کنندگان نامه از فیفا می خواهند که روی اصول خود پافشاری کند، ایران را به خاطر نقض یکی از مواد اصلی اساسنامه خود پاسخگو نگه دارد و از جمهوری اسلامی بخواهد که به صورت کامل به این ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها پایان دهد.

این نامه اضافه کرده است:‌ «حق زنان برای حضور در مناسبت‌های ورزشی در استادیوم‌ها تنها حقی نیست که از زنان تضعییع می‌شود و زنان در ایران آن را تجربه می‌کنند. اما ذهنیتی که زنان را از حضور در ورزشگاه‌ها منع می‌کند، همان ذهنیتی است که زنان را از سفر کردن به تنهایی منع می‌کند و همان ذهنیتی است که از برخورداری حقوق برابر آنها در دادگاه ممانعت به عمل می‌آورد. با به چالش کشیدن این رفتار تبعیض‌آمیز، چنین ذهنیتی در همه ابعاد و کارکرد‌های آن به چالش کشیده می‌شود.»

اعتراض به ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌هایی که مردان مسابقه می‌دهند، از جمله فوتبال، در سال های اخیر بارها خبرساز شده است. این اعتراض‌ها همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی بار دیگر پررنگ شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG