لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

بازتاب جهانی اعتراض به ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها و مجوز فیفا برای اعتراض‌ها


تصویر پلاکاردی در ورزشگاه دیدار ایران و مراکش در جام جهانی ، با شعار حمایت از حضور زنان ایرانی در ورزشگاهها
تصویر پلاکاردی در ورزشگاه دیدار ایران و مراکش در جام جهانی ، با شعار حمایت از حضور زنان ایرانی در ورزشگاهها

همزمان با بازتاب اعتراض تماشاگران ایرانی حاضر در جام جهانی به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها در ایران، فیفا اعلام کرد که برای این اعتراض ها مجوز صادر کرده است.

حرکت برخی از تماشاگران بازی ایران و مراکش در اعتراض به ممنوعیت وروز زنان به وزرشگاهها در ایران، بازتاب‌هایی در رسانه‌های خارجی، از جمله روزنامه واشنگتن پست داشت.

این روزنامه در شماره روز یکشنبه ۲۷ خرداد خود در گزارشی با عنوان «بگذارید آزاد باشیم»، نوشت که زنان ایرانی اعتراض علیه ممنوعیت حضورشان در ورزشگاهها را، که از ۳۷ سال پیش توسط جمهوری اسلامی اعمال می‌شود، به استادیوم ورزشی سنت پیترزبورگ روسیه بردند، که محل برگزاری بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان، از جمله رقابت‌های تیم ملی فوتبال ایران در بازی‌های جام جهانی فوتبال است.

واشنگتن پست اظهارات یکی از معترضان به نام سارا در گروه موسوم به «استادیوم‌های آزاد» را نقل کرد که گفته است حکومت ایران چشم دیدن زنان شاد و خوشحال در ورزشگاهها را ندارد.

واشنگتن پست همچنین اظهارات یک زن ایرانی فعال در حقوق بشر به نام مریم را نقل کرد که با اشاره به رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاهها در عربستان سعودی، وجود چنین ممنوعیتی را برای زنان ایرانی توهین آمیز توصیف کرد.

از سوی دیگر، در پی واکنش‌ها به این شیوه اعتراض در ورزشگاهی که دیدار ایران مراکش در چارچوب جام جهانی برگزار شد، فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، اعلام کرد که برای این اقدام اعتراضی مجوز صادر کرده است.

در جریان آن مسابقه، پلاکاردهایی که شعار NoBan4Women# (عدم ممنوعیت برای زنان) و «از زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه‌ها حمایت کنید» در دو سوی استادیوم نصب شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که فیفا اعلام کرد از آنجا که این نوشته‌ها سیاسی نیستند و هدف از آنها «ابراز یک خواست اجتماعی است» ممنوعیتی برای آنها وجود ندارد.

حکومت جمهوری اسلامی از ورود زنان به ورزشگاه‌هایی که مسابقات مردان برگزار می‌‌شود، جلوگیری می‌کند. برخی تلاش‌ها برای رفع این محدودیت نیز با مخالفت شدید روحانیون سنتی و مراجع تقلید مواجه شده و به نتیجه نرسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG