لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

روش جدید دختران برای حضور در ورزشگاه؛ گریم حرفه‌ای و تبدیل به مردانی با ریش


این دختران با گریم خود را به شکل مردان در آورده و ورد ورزشگاه آزادی تهران شدند.
این دختران با گریم خود را به شکل مردان در آورده و ورد ورزشگاه آزادی تهران شدند.

هنوز حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها برای تماشای فوتبال ممنوع است اما چند دختر جوان برای حضور در بازی آخر لیگ برتر ایران و شرکت در جشن قهرمانی پرسپولیس دست به ایده جدیدی زدند. آنها با گریم زیاد و حرفه ای خود را به شکل مردانی با ریش در آوردند و به این ترتیب توانستند وارد ورزشگاه شوند.

روز جمعه پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان سپیدرود رشت بود و چون از مدتی قبل قهرمانی پرسپولیس قطعی شده بود، جشن قهرمانی در پایان بازی برگزار می شد. همین انگیزه ای بود برای خیلی از دختران تا به هر ترتیبی به ورزشگاه بروند.

ماموران از حضور دختران و زنان در ورزشگاه‌ها جلوگیری می‌کنند و می‌گویند که این خواستهٔ‌ مقامات کشور است.

زهرا یکی از این دختران است که درباره حضورشان به یکی از روزنامه های ورزشی گفته آنها هشت نفر بودند. چندباری قبلا تلاش کرده بودند اما چون گریم شان حرفه ای نبود، لو رفته بودند اما اینبار همه توانستند وارد ورزشگاه شوند.

نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب حضور زنان را برای تماشای مسابقاتی چون فوتبال منع کرده است. در دو دهه اخیر چند بار مقام ها از دولت اصلاح طلب تا دولت احمدی نژاد وعده حضور زنان در ورزشگاه را داده اند اما مخالفت مقام های مذهبی و رهبر جمهوری اسلامی مانع اینکار شده است.

در چند ماه اخیر که حتی عربستان سعودی اجازه حضور زنان در ورزشگاه را داده، دختران ایرانی می پرسند چرا ما اجازه حضور در ورزشگاه را نداریم.

مقام های دولتی می گویند هنوز فضای ورزشگاه ها برای حضور زنان فراهم نیست اما زهرا ۲۷ ساله که یکی از چندین دختری‌ست که به ورزشگاه رفته، تجربه دیگری دارد. او می گوید وقتی تماشاگران مرد می فهمند که او دختر است، رفتار بهتری دارند:‌ «طور خاصی احترام می گذاشتند. تحسینم می کردند می گفتند آفرین ما بهت افتخار می کنیم.»

حضور دختران با گریم مردانه در ورزشگاه آزادی بازتاب های زیادی در فضای مجازی داشت که برخی توئیت ها را در زیر می توانید بخوانید:

XS
SM
MD
LG