لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۵

تبریک وزارت خارجه آمریکا به ایرانیان برای شکست مراکش؛ به امید حضور زنان در ورزشگاههای ایران


در این بازیها که در روسیه برگزار می شود، زنان زیادی از ایران در ورزشگاهها حاضر شده اند.
در این بازیها که در روسیه برگزار می شود، زنان زیادی از ایران در ورزشگاهها حاضر شده اند.

وزارت خارجه آمریکا در یک پیام توئیتر پیروزی تیم ملی فوتبال ایران را به ملت تبریک گفت. در این پیام آرزو شده است که روزی زنان ایرانی بتوانند در داخل ایران در ورزشگاهها حاضر شوند.

حساب توییتر فارسی وزارت امور خارجه آمریکا جمعه شب ۲۵ خرداد و ساعتی بعد از پیروزی تیم ملی ایران بر مراکش نوشت: پیروزی تیم ملی ایران را در مقابل مراکش به ملت ایران تبریک می گوییم. با دیدن زنان پرشور بیننده ایرانی در استادیوم در روسیه، امیدواریم که روزی زنان ایرانی در داخل ایران هم بتوانند مسابقات ورزشی را به طور زنده در استادیومها ببینند.

تیم ایران در نخستین مسابقه خود در لحظات پایانی با گل به خودی مدافع حریف به یک برد دور از انتظار رسید و حالا باید خود را برای مسابقه با پرتغال و اسپانیا آماده کند.

بعد از این دیدار و پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل تیم مراکش با ابراز شادمانی ایرانیان در نقاط مختلف دنیا همراه شد و در بسیاری از شهرهای ایران مردم به خیابان‌ها ریختند.

فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا حاکی از آن است که جمعیت قابل توجهی سوار بر ماشین‌ها و یا پیاده به جشن و پایکوبی مشغولند.

بخش‌هایی از ویدئوهای ارسالی از شادی خیابانی مردم را در ادامه می‌بینید:

خوشحالی مردم بعد از پیروزی تیم ملی ایران در نخستین بازی جام جهانی مقابل مراکش، تهرانسر، تهران

خوشحالی مردم بعد از پیروزی تیم ملی ایران در نخستین بازی جام جهانی مقابل مراکش چهار راه ولیعصر تهران

حضور زنان ایرانی در روسیه

زنان ایرانی که اجازه حضور در ورزشگاههای ایران را ندارند، به دلیل نبود محدودیتی،‌ در روسیه برای تماشای بازی های ایران آمده اند. در گزارش های رسانه ها زنان زیادی از ایران در ورزشگاه شهر سنت پترزبورگ حضور یافته بودند.

زنان ایرانی تقریبا نیمی از طرفداران تیم ملی ایران در ورزشگاه بودند.
زنان ایرانی تقریبا نیمی از طرفداران تیم ملی ایران در ورزشگاه بودند.

برخی زنان ایرانی در ورزشگاه محل بازی با مراکش در شهر سنت پترزبورگ با حجاب و برخی بی حجاب بودند.
برخی زنان ایرانی در ورزشگاه محل بازی با مراکش در شهر سنت پترزبورگ با حجاب و برخی بی حجاب بودند.

عکاس رویترز، بوسه این زن و مرد را بعد از پیروزی ایران بر مراکش ثبت کرد.
عکاس رویترز، بوسه این زن و مرد را بعد از پیروزی ایران بر مراکش ثبت کرد.

نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب حضور زنان را برای تماشای مسابقاتی چون فوتبال منع کرده است. در دو دهه اخیر چند بار مقام ها از دولت اصلاح طلب تا دولت احمدی نژاد وعده حضور زنان در ورزشگاه را داده اند اما مخالفت مقام های مذهبی و رهبر جمهوری اسلامی مانع اینکار شده است.

دولت روحانی که در زمان انتخابات وعده حضور زنان را داد، کار خاصی اینبار هم نتوانست انجام دهد.

مدتهاست روحانیون سنتی مانع حضور زنان در ورزشگاه ها هستند. از جمله آیت الله سبحانی روز سه‌شنبه ۱۴ آذر در سخنانی در قم ضمن مخالفت با حضور زنان در ورزشگاهها آن را با «عفت زنان» ناسازگار دانست. پیشتر هم آیت الله مکارم شیرازی نیز در سخنانی از مطرح شدن دوباره ورود زنان به ورزشگاهها انتقاد کرده و گفته بود که دولت بهتر است فکری به حال گرانی کرده و دیگر این مسئله را مطرح نکند. آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران که گاهی در ریزترین مسائل اظهارنظر می کند، در این مورد دخالتی نکرده و برخی می گویند او می تواند این مشکل را حل کند اما تاکنون تمایلی نشان نداده است.

مخالفت روحانیون سنتی با حضور تماشاگران زن در ورزشگاهها در حالیست که در مسابقات بین‌المللی جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاهها بارها برای ورزش ایران دردسرساز شده است.

در سالهای گذشته ممنوعیت ورود زنان به سالن مسابقات جهانی والبیال در ایران موجب لغو یکی از میزبانی‌های ایران از سوی فدراسیون جهانی والیبال شد.

فعالان حامی آزادی ورود زنان به ورزشگاهها برای لغو این ممنوعیت تا کنون بارها دست به تجمع و اقدامات اعتراضی زدند. معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ایران نیز اعلام کرد که طرحی برای ورود زنان به ورزشگاهها در حال تهیه است.

حال در حالیکه عربستان سعودی به عنوان سختگیرترین حکومت در مورد آزادی‌های زنان، ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها را لغو کرده است، روحانیون سنتی ایران با طرح دولت برای لغو ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاهها مخالفت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG