لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

گروسی: ایران در نطنز کارگاه زیرزمینی ساخت سانتریفیوژ راه‌اندازی کرده است


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه گفت کارگاه جدید ایران در نطنز برای ساخت قطعات سانتریفیوژ، در یکی از سالن‌های کارخانه زیرزمینی غنی‌سازی سوخت در آنجا راه‌اندازی شده است.

آژانس دو هفته پیش به کشورهای عضو خود اطلاع داده که دستگاه‌های تاسیسات تسا در کرج که بر اثر یک حمله خرابکارانه منتسب به اسرائیل اکنون بسته شده، به نطنز منتقل شده است. اما مکان دقیق آن در نطنز را اعلام نکرده بود. رویترز در آن زمان گزارش داده بود که مکان دقیق این کارگاه مورد توجه قدرت‌های غربی و اسرائیل است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، نیز در این ارتباط گفته بود جمهوری اسلامی ضمن «تشدید تدابیر امنیتی»، بخش مهمی از ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ را به «مکان امن‌تر» منتقل کرده است.

سایت رو به گسترش نطنز شامل یک کارخانه بزرگ زیرزمینی غنی‌سازی است که تا حدودی می‌تواند از آن در برابر حملات هوایی احتمالی محافظت کند. در گزارش آژانس آمده است که ایران روز ۲۲ فروردین به آژانس اطلاع داد که دستگاه‌ها از همان روز در کارگاه جدید کارشان را آغاز خواهند کرد.

بر اساس توافقی که بیش از یک سال پیش با ایران منعقد شد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط دوربین‌ها و سایر تجهیزات نظارتی از برخی مکان‌ها، از جمله کارگاه‌های ساخت قطعات سانتریفیوژ، دسترسی ندارد.

XS
SM
MD
LG