لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

ایران می‌گوید اسناد «مسائل باقی‌مانده هسته‌ای» را به آژانس تحویل داده است


محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ‌رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - آرشیو
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ‌رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - آرشیو

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز چهارشنبه با اعلام اینکه ایران اسناد مربوط به مسائل باقی مانده را به آژانس بین المللی انرژی اتمی تحویل داده است، خواستار خاتمه تحقیقات آژانس در مورد پیدا شدن ذرات اورانیوم در سه سایتی شد که پیشتر به آژانس گزارش نکرده بود.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازوی نظارتی سازمان ملل متحد، ماه گذشته میلادی بر سر برنامه‌ای سه ماهه توافق کردند تا مشکل دیرین مربوط به ذرات اورانیوم یافت شده در سایت‌های قدیمی اما اعلام‌نشده در کشور را حل کند.

این موضوع پیشتر به عنوان یکی از موانع برای احیای توافق برجام عنوان شده بود.

اسلامی در یک نشست خبری گفت که تهران این اسناد را ۲۹ اسفند به آژانس تحویل داده است و آنها در حال بررسی اسناد هستند و احتمالاً نمایندگان آژانس برای گفتگوهای بیشتر به ایران سفر می‌کنند و سپس آژانس نتیجه‌گیری خود را ارائه خواهد کرد.

آژانس مدت‌ها است که اعلام کرده که ایران پاسخ‌های رضایت‌بخشی درباره این موضوعات نداده است، این درحالی است که طرفین در اوایل ماه مارس برنامه‌ای دوسویه برای انجام پاره‌ای از تعاملات را اعلام کردند.

به گزارش رویترز، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ماه گذشته میلادی گفت قصد دارد نتیجه‌گیری خود را به نشست ژوئن ۲۰۲۲ شورای حکام که در ۶ ژوئن آغاز می‌شود، گزارش کند.

XS
SM
MD
LG