لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۱

ند پرایس: در صورت پیشروی برنامه هسته‌ای تهران احیای برجام مزیتی نخواهد داشت


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (آرشیو)
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (آرشیو)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که در صورت پیشروی ایران در زمینه هسته‌ای، اصرار به احیای برجام ضرورتی نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روزی دوشنبه ۱۴ فروردین، گفت که «احیای برجام تا زمانی که منفعت دوسویه داشته باشد و پیشروی برنامه هسته‌ای ایران را محدود کند، مزیت به شمار می‌رود.»

ندپرایس افزود: «در غیر این صورت ما دیگر گزینه‌ها را دنبال خواهیم کرد تا بتوانیم مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی شویم.»

او همچنین کاهش زمان گریز هسته‌ای از یک سال به چندهفته را موضوعی غیرقابل‌قبول برای آمریکا عنوان کرد.

زمان گریز به مدت زمانی که ایران به تمامی مواد لازم برای تهیه بمب اتمی نیاز دارد، اطلاق می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین با رد تلویحی ادعای وزیرخارجه ایران در خصوص اشاره به واشنگتن برای بی‌نتیجه ماندن مذاکرات احیای برجام، بدون اشاره مستقیم به دلیل یا دلایل توقف مذاکرات گفت که «تمامی کسانی که دست‌اندر کار مذاکرات بوده‌اند می‌دانند که کدام طرف پیشنهادهای سازنده ارائه کرده و کدام طرف خواسته‌هایی را مطرح کرده که ارتباطی به برجام ندارند. همه می‌دانند که چطور به این نقطه رسیده‌ایم.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه علت مکث در روند مذاکرات وین را تقاضاهای واشنگتن عنوان کرده بود.

ند پرایس از پاسخ صریح به سؤال بخش فارسی صدای آمریکا که تا چه زمانی طرفین یکدیگر را مسئول می‌دانند و این کلیشه «هفته های باقیمانده» تا چه زمانی ادامه دارد، طفره رفت اما گفت که «هنوز فرصت برای برطرف کردن اختلاف‌ها وجود دارد.»

او همچنین در خصوص روشن شدن ابعادی از فعالیتهای پنهانی گذشته ایران و اینکه آیا این به عنوان پیش شرطی برای احیای برجام در نظر گرفته می‌شود تاکید کرد که در این زمینه، ایران باید موفق به جلب نظر سازمان بین‌المللی انرژی اتمی شود.

طبق توافق شش سال پیش، ایران سه ماه پس از توافق فرصت داشت تا کلیه موارد را برای آژانس روشن کند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG