لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

باهنر: دور باطل رد کردن گزینه‌های وزرای علوم تمام شد


محمد رضا باهنر
محمد رضا باهنر

در حالیکه مجلس ایران برای به رای گذاشتن صلاحیت گزینه جدید رئیس جمهوری برای وزارت علوم آماده می‌شود، گزارش‌های از ایران حاکی از آن است که سرانجام بیشتر نمایندگان مجلس ایران با گزینه معرفی شده از سوی روحانی موافق هستند.

محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران روز سه‌شنبه در یک نشست خبری درباره سرنوشت رای گیری برای گزینه وزارت علوم گفت: «مجلس به این نتیجه رسید که هر کدام از معرفی‌شدگان همانند یکدیگر هستند و دلیلی ندارد وقتی مجلس به «اصل» رای نداد، به «همانند» آن رای دهد».

این چهره بانفوذ محافظه‌کاران مجلس ادامه داد: «این موضوع، داستان خسته‌کننده و معطل‌کننده‌ای بود اما اگر ۱۵ بار دیگر هم تکرار می‌شد نتیجه همان بود، البته به نظر بنده با معرفی فرهادی این دور باطل و خسته‌کننده تمام شد.»

مجلس ایران طی یکسال گذشته از دادن رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی دولت خودداری کرده است و با رای مثبت به رضا فرجی دانا، تنها گزینه‌ای که در این مدت از مجلس رای اعتماد گرفته بود، او را از کار برکنار کرد.

نمایندگان مخالف گزینه‌های پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم، به نقش این گزینه‌ها در اعتراضات سال ۱۳۸۸ اشاره کرده بودند. مجلس در حالیکه مهلت سه ماهه سرپرستی محمد علی نجفی بر وزارت علوم به پایان رسیده، قرار است چهارشنبه پنجم آذر درباره اعتماد یا عدم اعتماد به محمد فرهادی، گزینه جدید حسن روحانی رای گیری کند.

در همین حال، قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس و از منتقدان جدی گزینه‌های پیشین روحانی برای وزارت علوم، درباره تفاوت فرهادی با گزینه‌های پیشین گفت: «فرهادی روشن و شفاف بدون استفاده از کلمات چند وجهی فتنه را محکوم کرد و اعلام کرد که هیچ نامه‌ای را در حمایت از فتنه امضا نکرده است و چنین اقدامی را از طرف سیاسیون تقبیح می‌کند.»

فتنه، عنوانی است که محافظه‌کاران در ایران برای اعتراضات سال ۱۳۸۸ به کار می‌برند.

طی روزهای گذشته تعداد دیگری از نمایندگان منتقد دولت نیز فرهادی را گزینه مناسب‌تری برای وزارت علوم دانستند. به نظر می‌رسد بر اساس اظهارنظرهای نمایندگان، فرهادی روز چهارشنبه کار چندان دشواری برای گرفتن رای اعتماد از مجلس ایران نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG