لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

محمد فرهادی، پنچمین گزینه حسن روحانی برای وزارت علوم شد


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، محمد فرهادی را به عنوان گزینه جدید خود برای تصدی وزارت علوم به مجلس ایران معرفی کرد.

پس از اینکه مجلس ایران روز سه‌شنبه با تصدی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی بر وزارت علوم مخالفت کرد، روحانی روز چهارشنبه، ۲۸ آبان، محمد فرهادی را به عنوان پنجمین گزینه خود برای این وزارتخانه معرفی کرد. فرهادی در دولت محمد خاتمی وزیر بهداشت و درمان و در دولت میرحسن موسوی نیز وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود.

مجلس ایران پیش از این به سه وزیر پیشنهادی روحانی رای منفی داده بود و رای به استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم داده بود.

نمایندگان مخالف گزینه‌های پیشنهادی روحانی، نقش گزینه‌های وزارت علوم در اعتراضات سال ۸۸ را عمده‌ترین دلیل مخالفت خود با آنان اعلام کردند.

حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین، در مخالفت با وزرات دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی گفته بود: «اگر ۲۰ نفر دیگر نیز با ویژگی‌های میلی منفرد، توفیقی و آشتیانی برای وزارت علوم معرفی شوند مجلس به آنها رأی اعتماد نمی‌دهد.» او اضافه کرده بود: «گویا وزارت علوم سهم حزب منحله مشارکت شده است».

با این وجود، ایسنا گزارش داده است که روز چهارشنبه پس از قرائت نامه معرفی محمد فرهادی، نمایندگان با سر دادن صلوات و گفتن چهار چهار، موافقت خود را با این گزینه اعلام کرده‌اند.

محمد فرهادی ۶۵ ساله، تخصص پزشکی گوش و حلق و بینی خود را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد گرفته است. عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز در کارنامه خود دارد. فرهادی در سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ وزیر فرهنگ و آموزش عالی و در سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود.

ریاست دانشگاه تهران و ریاست سازمان هلال احمر نیز از دیگر سوابق وزیر پیشنهادی روحانی به مجلس است.

هیات رئیسه مجلس ایران اعلام کرده است که جلسه رای اعتماد به محمد فرهادی روز چهارشنبه پنجم آذر برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG