لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

سرپرستی نجفی بر وزارت علوم با «حکم حکومتی» تمدید شد


پس از استیضاح فرجی دانا، محمد علی نجفی سرپرست وزارت علوم شد
پس از استیضاح فرجی دانا، محمد علی نجفی سرپرست وزارت علوم شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داد سرپرسی محمد نجفی بر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حکم حکومتی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی تمدید شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به دنبال استیضاح و برکناری رضا فرجی دانا، وزیر علوم توسط مجلس شورای اسلامی آقای نجفی را در مرداد ماه سال جاری به عنوان سرپرست این وزارتخانه برگزیده بود.

به گفته برخی حقوق دانان طبق اصل ۱۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس‌جمهوری می‌تواند برای مدت سه ماه برای وزارتخانه‌های بدون وزیر، سرپرست تعیین کند.

روز شنبه، محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم دولت محمود احمدی نژاد و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به خبرگزاری فارس گفت: «(محمد نجفی) سرپرست وزارت علوم از روز گذشته یعنی ۳۰ آبان دیگر هیچ مسئولیتی در این وزارتخانه نداشته و حق امضای هیچ سندی را ندارد.»

اما خبرگزاری ایرنا سخنان آقای نجفی را روز شنبه منتشر کرد که گفته است رئیس جمهوری برای ادامه سرپرسی او، از آیت الله خامنه ای «مجوز» گرفته است.

روحانی روز چهارشنبه، ۲۸ آبان، محمد فرهادی را به عنوان پنجمین گزینه خود برای وزارت علوم معرفی کرد.

مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه با تصدی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، گزینه چهارم حسن روحانی، بر وزارت علوم مخالفت کرد.

فرهادی در دولت محمد خاتمی وزیر بهداشت و درمان و در دولت میرحسن موسوی نیز وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود.

​مجلس تحت کنترل محافظه کاران تاکنون به سه وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم رای منفی داده و یک وزیر او را نیز استیضاح و برکنار کرد.

XS
SM
MD
LG