لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

مجلس به چهارمین گزینه روحانی برای وزارت علوم رای اعتماد نداد


جلسه رای اعتماد فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، چهارمین وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری اسلامی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
جلسه رای اعتماد فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، چهارمین وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری اسلامی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه به فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، چهارمین وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری اسلامی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رای اعتماد نداد.

مجلس تحت کنترل محافظه کاران با ۱۷۱ رای مخالف، ۷۰ رای موافق و ۱۶ رای ممتنع بار دیگر به انتخاب حسن روحانی برای وزارت علوم نه گفت.

حسن روحانی روز سه شنبه در مجلس شورای اسلامی و در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت علوم گفت: «برای این وزارتخانه مهم، شخصیتی می تواند این مسوولیت را بپذیرد که از دید دانشگاهیان صاحب نظر باشد.»

به گزارش ایرنا، آقای روحانی گفت: «امروز به عنوان چهارمین نوبت است که برای درخواست رای اعتماد جهت وزیر پیشنهادی علوم خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می رسم.»

او گفت: «قولی که به مردم داده شد در انتخابات ۲۴ خرداد این بود که برای دانشگاه و محیط دانشگاه ما دنبال قانونگرایی و نشات علمی هستیم.»

حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین، در مخالفت با وزرات دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی گفت: «اگر ۲۰ نفر دیگر نیز با ویژگی‌های میلی منفرد، توفیقی و آشتیانی برای وزارت علوم معرفی شوند مجلس به آنها رأی اعتماد نمی‌دهد.» به گزارش خبرگزاری فارس، او اضافه کرد: «گویا وزارت علوم سهم حزب منحله مشارکت شده است»

در همین حال، علی مطهری، نماینده تهران در دفاع از گزینه حسن روحانی گفت: «وقتی افراد با سابقه درخشان را فتنه‌گر معرفی می‌کنیم، این سؤال ایجاد می‌شود که این چه فتنه‌ای است که شخصیت‌های با سابقه نظام همه در آن دخیل هستند.»

او با اشاره به سابقه وزیر پیشنهادی علوم در دوران جنگ ایران و عراق گفت: «خیلی از حرف‌های برخی نمایندگان به نفع موسوی و کروبی تمام می‌شود.»

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در جلسه رای اعتماد خود با اشاره به سابقه اش در سپاه پاسداران، به نمایندگان گفت «اگر می خواهید دانشگاه آرام و طرفدار نظام و دانشگاهی با توليد ثروت برای کشور داشته باشید به من رای بدهید. »

در همین حال، خبرگزاری فارس به نقل از شریف حسینی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نوشته است ادامه اداره وزارت علوم با سرپرست پس از ۲۹ آبان ممکن نیست و نیاز به «حکم حکومتی» آیت الله خامنه ای دارد.

محمدعلی نجفی در حال حاضر سرپرست وزارت علوم است.

آقای دانش آشتیانی معاون مصطفی معین، وزیر علوم دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی نیز بوده است.

جعفر میلی منفرد، اولین گزینه حسن روحانی برای وزارت علوم از مجلس رای اعتماد نگرفت. نمایندگان اصولگرا گفته بودند که آقای میلی منفرد از حامیان میرحسین موسوی است. آنها سپس رضا فرجی دانا، وزیر علوم را استیضاح کردند و به او رای اعتماد ندادند و پس از آن نیز با وزیر شدن محمود نیلی احمدآبادی، گزینه سوم حسن روحانی برای وزارت علوم مخالفت کردند.

XS
SM
MD
LG