لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

ادامه تنش میان ایران و عربستان؛ پاسخ ایران به شورای همکاری خلیج فارس


تنش میان ایران و عربستان ادامه دارد و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در دو موضع‌گیری جداگانه، به وزیر خارجه عربستان و شورای همکاری خلیج فارس پاسخ داده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۱۸ شهریور ادعای عربستان مبنی بر حمایت ایران از تروریسم را رد کرد و آن را "مضحک و تکراری" توصیف کرد.

آقای قاسمی گفت ایران درحالی به حمایت از تروریسم و القاعده متهم می‌شود که داعش و دیگر گروه‌های تروریستی "یا خود از شهروندان سعودی بوده یا تحت تأثیر تفکرات افراط گرایانه وهابیت ترویج یافته توسط آنان قرار دارند".

این مقام وزارت امور خارجه ایران مدعی شد که جنگ و ناآرامی‌های منطقه ناشی از "تفکرات افراطی" و سیاست‌های عربستان سعودی است.

پیش از این عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی ایران را متهم کرده بود که "بذر بی ثباتی در سراسر منطقه می پاشد" و مواد منفجره به بحرین،‌ کویت و عربستان سعودی قاچاق می‌کند.

سخنگوی وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه موضع شورای همکاری خلیج فارس در دفاع از عربستان را هم زیر سوال برد و گفت اتفاقات سال گذشته در مراسم حج، "بی‌کفایتی و ناتوانی حاکمان آل سعود در مدیریت کنگره عظیم حج را بخوبی آشکار ساخت".

او خواستار تشکیل یک "هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی" از سوی شورای همکاری خلیج فارس برای روشن شدن دلایل حادثه منا در سال گذشته شد.

پس از موضع‌گیری تند رهبر جمهوری اسلامی ایران علیه عربستان، تنش میان دو کشور بالا گرفته و عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس از کلمات و عبارات استفاده شده توسط آیت‌الله خامنه‌ای ابراز تعجب کرد.

او گفته بود که شورای همکاری خلیج فارس "تبلیغات رسانه‌ای مسموم" ایران را نکوهش کرده و آن را "مغایر اصول و ارزش‌های دین اسلام و مخالف مبادی اساسی حسن هم جواری می‌داند".

XS
SM
MD
LG