لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

روحانی حمله کنندگان به سفارت عربستان را "نادان و احساساتی" خواند


همزمان با اوج گیری جنگ لفظی میان مقامات ایران و عربستان سعودی، رئیس جمهوری ایران حمله کنندگان به سفارت عربستان سعودی را "نادان و احساساتی" خواند.

حسن روحانی روز چهارشنبه ۱۷ شهریور در سخنانی در جلسه هیات دولت، با اشاره به حوادث سال گذشته مراسم حج گفت که دولت عربستان سعودی تحت فشار سیاسی و حقوقی دولت ایران قرار داشت و در پی آن بود تا خود را از فشار آن رها کند.

او اضافه کرد: "متاسفانه تعدادی نادان و احساساتی این بهانه را در اختیار دولت عربستان قرار دادند تا با فرار رو به جلو و نمایش قطع رابطه سیاسی، خودش را از فشارهای سیاسی و حقوقی دولت ایران برهاند."

اشاره حسن روحانی به حمله کنندگان به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد است که موجب آتش سوزی در سفارت عربستان شد. در پی این حوادث، عربستان سعودی کلیه روابط خود را با ایران قطع کرد و با تلاش خود موجب صدور چندین قطعنامه و بیانیه در مجامع بین‌المللی علیه ایران شد.

مقامات رسمی جمهوری اسلامی حمله به سفارت عربستان را محکوم کردند و حسن روحانی نیز خواستار "محاکمه سریع و خارج از نوبت" حمله کنندگان به سفارت عربستان سعودی شد.

دستگاه قضایی ایران هم تعدادی از حمله کنندگان به سفارت عربستان را دستگیر و محاکمه کرده، اما با گذشت مهلت صدور حکم، هنوز حکم آنها اعلام نشده است.

با این حال رهبر جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود که محکومیت حمله به سفارت عربستان نباید "دستاویزی برای حمله به جوانان انقلابی" شود.

حال حسن روحانی این حمله کنندگان را عده‌ای نادان و احساساتی خوانده که بهانه به دست عربستان سعودی داده‌اند.

حمله کلامی دوباره آیت اﻟله خامنه‌ای به عربستان

از سوی دیگر، آیت اﻟله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه در دیدار با خانواده‌های زائران کشته شده در حادثه منا در مراسم حج سال گذشته، بار دیگر به مقامات عربستان سعودی حمله کرد.

او در این سخنان بار دیگر با اشاره به آن حادثه، مقامات عربستان سعودی را به کوتاهی و بی کفایتی در اداره حرمین شریفین متهم کرد و آنان را "شجره خبیثه ملعونه" خواند.

رهبر جمهوری اسلامی دو روز پیش نیز در آستان برپایی مراسم حج امسال، که زائران ایرانی از حضور در آن محروم هستند، در پیامی با متهم کردن حاکمان عربستان به خیانت، از مسلمانان خواست که فکری به حال "مدیریت حرمین شریفین و مساله حج" بکنند.

این سخنان رهبر جمهوری اسلامی آغازگر جنگ کلامی بین مقامات دو کشور شد.

XS
SM
MD
LG